Niebieska
Karta

Każda rodzina ma jakieś problemy. Czasami problemy są na tyle poważne, że konieczne jest zwrócenie się do kogoś po pomoc. Może być tak na przykład wtedy, gdy ktoś w rodzinie jest agresywny, bije lub w inny sposób krzywdzi członków rodziny.

Gdy czujesz, że Tobie lub innej osobie grozi niebezpieczeństwo, gdy ktoś robi Ci krzywdę zawsze masz prawo zawiadomić o tym policję. Zadzwonienie na policję w momencie, gdy czujesz się zagrożony może być pierwszym krokiem aby zmienić sytuację w domu. Policja ma obowiązek zapewnić Ci bezpieczeństwo, może również założyć Ci niebieską kartę.

Co to jest Niebieska Karta ?

Niebieska karta to dokument, który ma pomóc policji w rozwiązaniu problemu. Składa się on z dwóch części. Jedna przeznaczona jest dla policji, jest to dowód tego co policja zobaczyła na miejscu oraz dowód tego, że w domu dzieje się coś złego. Druga część jest przeznaczona dla Ciebie lub osoby dorosłej, która dzwoniła na policje. Znajdują się na niej adresy i telefony, gdzie jeszcze można prosić o pomoc.
Gdy policjanci przyjeżdżają do domu, gdzie komuś dzieje się krzywda, mają obowiązek założyć niebieską kartę. Zdarza się jednak, że o tym nie pamiętają. Warto wtedy powiedzieć, że chcesz założyć taką kartę. Niebieska Karta powinna być wypełniana przy każdej interwencji policji. Jest to ważny dowód na to, co dzieje się w domu.

Dzięki takiej karcie dzielnicowy będzie wiedział co dzieje się u Ciebie w domu i co jakiś czas (raz w miesiącu) przychodził, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Jeśli nie czujesz się w domu bezpiecznie, gdy ktoś stosuje przemoc – zawsze możesz do nas zadzwonić.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!