Jesteś osobą LGBT+?
Masz w nas sojuszników 

Osoby LGBT+ są obrażane, wyśmiewane, wyzywane, dręczone – to ich codzienność. Hejt i przemoc wobec nich, tylko dlatego, że są LGBT+ są obecne w mediach, w internecie, na ulicy, w domu, w szkole. Twoja obecność i zaangażowanie mają znaczenie – dlatego nie bądź obojętny, pokaż że jesteś po ich stronie – działaniem, słowami, gestem.

73% Twoich rówieśników LGBT+ boi się w szkole być sobą
70% Twoich rówieśników LGBT+ doświadcza przemocy
30% Twoich rówieśników LGBT+ jest krzywdzona w szkole*

Jak być sojuszniczką/sojusznikiem?

Kampania LGBT+ja promuje zachowania sojusznicze wobec osób z mniejszości. Oto kilka przykładów jak możesz aktywnie wspierać swoich rówieśników. Pamiętaj, że dla wielu osób LGBT+ trudna sytuacja nie mija, tylko dzieje się cały czas, dlatego bądź, pytaj, wspieraj.

Pokazuję, że wspieram osoby LGBT+. Wiem, że to ważne.

Osoby LGBT+ są obrażane, wyśmiewane, wyzywane, dręczone – to ich codzienność. Pokazuję, że świat nie składa się z hejterów, pokazuję, że stoję po ich stronie i że są wartościową i ważną częścią społeczeństwa.

Nie śmieję się z homofobicznych żartów. Reaguję na nie sprzeciwem. Tłumaczę, dlaczego nie powinno się z nich śmiać i ich powtarzać.

Kiedy reagujesz, pokazujesz, że wyśmiewanie się z osób LGBT+ nie jest OK. To potrzebne, bo wiele osób nie widzi w tym nic złego. Niektórzy nigdy nie zastanawiali się, jaki ich słowa mogą mieć wpływ i jak bardzo być raniące, inni powtarzają zachowania, których nauczyli się w domu albo w szkole, jeszcze inni w ten sposób manifestują swoje przekonania. Możesz pomóc im zrozumieć, a przede wszystkim pokazać, że homofobiczne żarty umacniają stereotypy i prowadzą do eskalacji przemocy.

Staję po stronie osób LGBT+. Mówię, że jestem. Pytam jak mogę pomóc.

Może czasem czujesz, że za mało masz mocy, żeby zmienić hejterów i opresyjny system. Może czasem nie wiesz, co powiedzieć albo jak wesprzeć osoby LGBT+. Możesz wtedy powiedzieć – chcę Cię wesprzeć, ale nie wiem jak, czego teraz Twoich rówieśników potrzebujesz, wiedz, że jestem. Twoja obecność i zaangażowanie mają znaczenie.

Nie lajkuję treści dyskryminujących osoby LGBT+. Wyrażam swój sprzeciw, piszę, że to nie jest OK.

W sieci dużo jest hejtu i dyskryminacji. Reaguję, bo chcę, żeby internet był bezpieczną przestrzenią dla wszystkich.
– Nie jestem obojętny/obojętna wobec hejterskich komentarzy i homofobię nazywam po imieniu.
– Piszę wprost, że nie zgadzam się z homofobicznymi treściami, wklejam linki do rzetelnych informacji.
– Zgłaszam dyskryminujące treści do administratorów serwisów i stron.

Uczę się, co to znaczy być mniejszością. Chcę lepiej rozumieć.

Uczę się, jaka jest codzienność osób, które należą do mniejszości i staram się poznawać indywidualne doświadczenia konkretnych ludzi – nie wszystkie osoby
LGBTQ+ czują i myślą tak samo, nie wszystkie mają takie same doświadczenia, nie wszystkie potrzebują takiego samego wsparcia. Dlatego:
– Słucham osób LGBT+
– Słucham potrzeb konkretnych osób.
– Wiem, że to nie jest jednorodna grupa.
– Niektórzy potrzebują wsparcia w coming oucie.
– Inni chcą zachować prywatność.
– Niektórzy potrzebują pomocy, bo sami nie mają siły.
– Inni chcą po prostu razem spędzić czas.
Nie ma jednego rozwiązania. Nie ma jednego sposobu działania. Ale liczy się każdy gest.

Rozmawiam z tymi, którzy myślą inaczej. Obalam stereotypy na temat osób LGBT+.

Rozmawiam z rodzicami, dziadkami, rodziną, znajomymi – pytam co sądzą o mniejszościach, czy mają jakieś obawy, dyskutuję, obalam stereotypy, podsuwam artykuły i edukacyjne broszury. Zaczynam od swojego otoczenia. W szkole angażuję się w organizację Tęczowego Piątku, piszę do szkolnej gazetki na tematy związane z LGBT+, zgłaszam zapotrzebowanie na lekcje poświęcone m.in. przeciwdziałaniu homofobii, transfobii i dyskryminacji. Bo sojusznictwo to działanie.

Reaguję na przemoc wobec osób LGBT+. Szukam sojuszników. Zgłaszam. Szukam pomocy.

Nie mam zgody na przemoc. Mówię o tym wprost. Nie jestem obojętna/obojętny. Angażuję innych. Ale też szukam pomocy – bo czasem mój sprzeciw to za mało, i potrzeba działań na większą skalę – ze strony dorosłych. Reaguję, tak jak potrafię. Zdarza się, że czasem wszystko co mogę zrobić to napisać lub powiedzieć: „Jestem przy Tobie“.

Mówię wprost i mówię głośno: LGBT+ to nie ideologia. LGBT+ to ludzie.
Ideologia to zbiór poglądów – religijnych, politycznych, filozoficznych, które służą do objaśniania otaczającego świata. Bycie osobą LGBT+ nie jest poglądem, ten skrót opisuje ludzi – lesbijki, gejów, osoby biseksualne, transpłciowe. LGBT+ to ludzie – znajomi i nieznajomi, rodzina, koleżanki i koledzy.
Dowiedz się więcej

Orientuj się! – pakietu materiałów edukacyjnych o osobach LGBT+ https://mnw.org.pl/orientujsie/

Przemysław Staroń – Akcja akceptacja czyli o tym jak zaakceptować drugiego człowiek, takim jakim jest

Jak nie dać się dyskryminacji – wirtualna lekcja Przemka Staronia

Moc sojuszników przeciwko homofobicznej przemocy rówieśniczej – Łukasz Wojtasik