Strona główna Twoje prawa

TWOJE prawa         

Osoby niepełnoletnie, bardziej niż dorośli, są narażone na doznawanie przemocy. Dlatego to bardzo ważne, abyś wiedział/a, jakie masz prawa i to, że masz prawo je egzekwować.

  • MASZ PRAWO do życia bez przemocy i do ochrony Twojej godności osobistej. Nikomu nie wolno Cię bić, wyśmiewać, poniżać. Masz prawo do uzyskania pomocy i wsparcia, jeśli ktokolwiek traktuje Cię w zły sposób, wyrządza Ci krzywdę, obraża Cię, bije lub dotyka w sposób, jakiego sobie nie życzysz.
  • MASZ PRAWO do życia, a dorośli i państwo muszą zadbać o Twój psychiczny i fizyczny rozwój.
  • MASZ PRAWO do nauki, ale też do wypoczynku, rozwijania zainteresowań i talentów.
  • MASZ PRAWO wypowiedzieć się w każdej sprawie, która Ciebie dotyczy. Masz prawo do wyrażania swojej opinii, szczególnie w tych sprawach, które dotyczą Ciebie. Możesz wyrażać swoje myśli i uczucia mówiąc, pisząc, malując lub w każdy inny sposób, który nie obraża innych osób. Masz także prawo do własnych przekonań religijnych oraz czuć i myśleć inaczej oraz mieć różne zdanie.
  • MASZ PRAWO do prywatności – to znaczy, że nikt nie może bez pytania i Twojej zgody czytać Twoich listów i pamiętników, sms-ów, maili i chatów.
  • MASZ PRAWO do wychowania w rodzinie. Jeśli Twoi rodzice mieszkają oddzielnie, masz prawo do kontaktu z mamą i z tatą. Możesz mieszkać ze swoimi rodzicami pod warunkiem, że jest to dla Ciebie bezpieczne. Nikt nie może oddzielić Cię od nich wbrew ich woli, czy bez zgody Sądu. Nikt nie ma prawa zabrać Cię do innego kraju bez zgody Twojej i Twoich rodziców.
  • Rodzice są odpowiedzialni za Twoje wychowanie i rozwój, a państwo ma obowiązek im w tym pomagać. Gdy zachorujesz, MASZ PRAWO do opieki i leczenia, które pomoże Ci wrócić do zdrowia. Twoi opiekunowie mają obowiązek zapewnić Ci odpowiednie wyżywienie oraz warunki higieniczne.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat swoich praw lub czujesz, że Twoje prawa są łamane – zadzwoń do nas lub napisz wiadomość.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!