Jak poznać nowe osoby?

Nie ma jednego sposobu na to, żeby znaleźć przyjaciół i rozpocząć nową znajomość. Nie ma też uniwersalnych zasad, które sprawdziłyby się w każdej sytuacji. To zrozumiałe, że początkowo mogą pojawiać się różne obawy, takie jak:

 

  • niepewność i zagubienie,
  • poczucie, że nie wiesz, co masz mówić lub jak powinieneś się zachować,
  • zastanawiasz się jak zostaniesz odebrany i co inni mogą o Tobie pomyśleć,
  • uczucie skrępowanie czy zawstydzenie podczas rozmów z innymi,
  • może też pojawiać się ciekawość drugiej osoby i chęć sprawdzenia siebie w nowej sytuacji.

 

Te wszystkie uczucia są naturalne. Myślimy, że nie ma nic złego w tym, że możemy potrzebować czasu. by nabrać gotowości do tego by kogoś poznać. Na początku może być potrzebne oswojenie się z nowymi osobami. Niektórzy mogą potrzebować więcej, zanim sami zdecydują się odezwać. Inni natomiast mogą chcieć szybko nawiązać nową znajomość, sprawdzić jak się w niej czują by podjąć decyzję, czy chcą ją kontynuować. Dobrze, gdy postępujemy w zgodzie ze sobą i robimy to, na co w danej chwili czujemy się gotowi.

Co może pomóc?

Poprzez rozmowy zwykle poznajemy inne osoby. Wydaje nam się, że początkowo mogą to być zwykłe rozmowy dotyczące np. zainteresowań, komentowanie tego, co dzieje się w szkole, rozmowa o lekcjach itp. Czasem, gdy nie wiemy, co powiedzieć, możemy zadać pytanie dotyczące drugiej osoby lub zapytać ją o zdanie na różne tematy. Z czasem może nabierzemy pewności by rozmawiać swobodnie lub zaproponować spotkanie po lekcjach?

Zwykle zbliżamy się i zaprzyjaźniamy z osobami, z którymi coś nas łączy. Może tak się stać, gdy rozwijamy nasze zainteresowania i robimy to co lubimy np. dołączając do kół zainteresowań, chodząc na zajęcia pozalekcyjne czy do klubu sportowego. Możemy wtedy spotkać na swojej drodze osoby, które mają takie samo hobby i dzięki temu może być nam łatwiej kogoś poznać.

Gdy czujemy, że nie możemy się odnaleźć w klasie i trudno jest nam samemu zrobić pierwszy krok możemy porozmawiać o tym z wychowawcą lub pedagogiem szkolnym i zastanowić się nad rozwiązaniem. Wspólnie możecie pomyśleć na jakie działania czujesz się gotowy. Wychowawca lub pedagog mają też dużo możliwości, by zadbać o to jak czujesz się w szkole. Mogą np. zorganizować zajęcia integracyjne lub wycieczkę klasową.

Jeśli czujemy, że niepewność i nieśmiałość bardzo nam doskwiera, to można poszukać pomocy u psychologa. Wspólnie ze specjalistą można pracować nad tym, by czuć się dobrze i komfortowo w kontaktach z innymi.

Wspólnie z naszymi konsultantami również można zastanowić się nad tym, w jaki sposób do kogoś zagadać, jak zawierać nowe znajomości. Chętnie o tym porozmawiamy pod naszym bezpłatnym i anonimowym numerem 116 111.

 

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!