Jak radzić sobie ze SMUTKIEM?

Takie momenty gorszego samopoczucia mogą być związane ze zmianami, jakie towarzyszą dorastaniu. Jest to trudny dla wielu młodych osób czas, w którym zmienia się nasze ciało, kształtuje się osobowość i kiedy podejmujemy się wielu nowych ról i zadań. W tym czasie wiele osób zaczyna patrzeć na świat inaczej. Mocniej skupiają się na wewnętrznych przeżyciach, które mogą być bardzo silne. Wiele osób czuje się wtedy zagubionych w związku ze zmianami, jakie pojawiają się w życiu. Często pojawia się poczucie, że jest się innym od pozostałych osób, oraz obawa, że nie jest się akceptowanym. A temu może towarzyszyć samotność.

Gdzie poszukać wsparcia:

W gorszych chwilach ważne, by nie zostawać samemu i nie zamykać się w sobie. Nawet jeśli brakuje na to chęci i energii, dobrze jest spróbować porozmawiać z kimś zaufanym. Rozmowy mogą pomóc znaleźć przyczynę gorszego nastroju. Mogą także przynieść Ci ulgę i dać poczucie, że nie musisz radzić sobie z tym sama. Zaufanymi osobami mogą być przyjaciele, ktoś z rodziny. Dobrze, gdy o takich problemach wiedzą rodzice – mogą wtedy poszukać sposobów, aby pomagać Ci na co dzień.

Jeśli smutek, zmęczenie i niechęć do robienia różnych rzeczy nie mijają przez długi czas, warto pomyśleć o zwróceniu po pomoc do specjalisty – np. psychologa. Psycholog może pomóc spojrzeć na sytuację z innej strony oraz wesprzeć w szukaniu sposób radzenia sobie z trudnymi uczuciami. Do psychologa możesz udać się w szkole, lub porozmawiać z rodzicami o tym, by zapisali Cię na wizytę do poradni. Zawsze możesz też zadzwonić do nas i opowiedzieć nam, jak się czujesz, a wspólnie zastanowimy się, co mogłoby Ci pomóc.

 

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!