Dlaczego alkohol jest szkodliwy?

W przypadku młodych osób nawet niewielka ilość wypitego alkoholu może być szkodliwa.
Alkohol:
• hamuje i uszkadza procesy rozwojowe,
• może zablokować wzrost, rozwój psychiczny i fizyczny
• utrudniać uczenie się
• zaburzać zdrowe kontakty z rówieśnikami i dorosłymi.

Młodzi ludzie mają też znacznie niższą tolerancję na alkohol i znacznie szybciej się uzależniają.
Napoje alkoholowe, poza papierosami, są najbardziej rozpowszechnioną i najłatwiej dostępną używką wśród młodzieży i osób dorosłych. Wypity alkohol niemal natychmiast dostaje się do krwi, a wraz z nią do wszystkich części organizmu niszcząc wątrobę, trzustkę i inne narządy układu pokarmowego, a także zakłócając wchłanianie odżywczych substancji z pożywienia.
Wpływa niekorzystnie na serce i może powodować nadciśnienie, zmniejsza odporność organizmu i sprawia, że osoby pijące częściej chorują, zaburza funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, co przejawia się m.in. spowolnieniem reakcji.

Skutkami oddziaływania alkoholu na organizm są także zmiany zachodzące w psychice człowieka i w zachowaniu. Alkohol ma negatywny wpływ na życie towarzyskie i kontakty społeczne. Może wpływać na Twoje relacje z rodzicami i innymi bliskimi osobami. Alkohol sprawia, że mniej się kontrolujemy i nie stawiamy wyraźnych granic, zmienia stan naszych uczuć i sposób myślenia, obniża zdolność do prawidłowej oceny sytuacji, obniża kondycję fizyczną i seksualną, zaburza zdolność logicznego myślenia, zapamiętywania i uczenia się, może wiązać się z występowaniem zaburzeń psychicznych, zwiększa ryzyko zaangażowania się w przypadkowe kontakty seksualne (a co za tym idzie również ryzyko niechcianej ciąży lub zakażenia chorobą weneryczną).
Jeśli chcesz o tym porozmawiać zadzwoń do nas lub napisz.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!