Zakochanie…co to właściwie oznacza?

Zakochanie to taki stan, kiedy ciągle myślimy o drugiej osobie, odczuwamy wtedy silne emocje, a nasze zachowanie jest często zależne od tej osoby. Kiedy ktoś się nam bardzo podoba chcemy z tą osobą spędzać jak najwięcej czasu, podoba nam się wygląd, zachowanie tej osoby, czasem podziwiamy jej umiejętności i wiedzę, możemy czuć, że ta osoba jest wyjątkowa, nie możemy skupić się na niczym innym.

Obserwujemy również zmiany związane z tym, co dzieje się z naszym ciałem, kiedy spotykamy osobę, w której się zakochaliśmy. Nasze serce może zacząć bić szybciej, oddech może stać się płytszy, możemy bardziej się pocić, gardło może się nam zacisnąć, możemy się czerwienić,

możemy doświadczyć „motyli w brzuchu”. Najczęściej zakochanie nas zaskakuje. Nie myślimy „chcę się w kimś zakochać”, a po prostu się zakochujemy. Kiedy druga osoba odwzajemnia nasze uczucia, czujemy się szczęśliwi. A kiedy nie spędzamy razem czasu, tęsknimy za nią, myśląc o następnym spotkaniu. Możemy też być zazdrośni o drugą osobę, kiedy nie poświęca nam czasu.

Co się dzieje dalej?

Zakochanie z czasem się zmienia. Na początku zwykle czujemy same pozytywne emocje do drugiej osoby. Z czasem mogą pojawiać się różne trudności. Zaczynamy na przykład dostrzegać wady chłopaka/dziewczyny. Możemy się też bać porzucenia. Nie oznacza to jednak, że to koniec miłości. Kiedy jest się z kimś w związku, bardzo ważne jest wspólne rozwiązywanie różnych problemów, pomaganie sobie nawzajem, rozmawianie o rzeczach, które nam przeszkadzają lub nas martwią. Takie zachowania pozwalają, by uczucie się rozwijało.

Jak zacząć?

Zakochanie może pojawić się zupełnie niespodziewanie lub rodzić się w nas przez jakiś czas. Może być tzw. „miłością od pierwszego wejrzenia” lub uczuciem, którym nagle zaczniemy darzyć przyjaciela. Zazwyczaj jednak ten stan „odbiera nam rozum”, a co za tym idzie kompletnie nie wiemy, co zrobić, by zwrócić na siebie uwagę wymarzonej osoby.

Na początek, jeśli nie znamy zbyt dobrze osoby, która nam się podob, dobrze jest dowiedzieć się co ta osoba lubi i czym się interesuje. Możemy poszukać okazji do niezobowiązującej rozmowy np. w bibliotece, na basenie lub na imprezie. Dobrze jest również popytać swoich znajomych o to, czy nie znają osoby, która nam się podoba – łatwiej wtedy znaleźć sytuację, w której moglibyśmy tę osobę poznać.

Bez względu na to, czy znamy osobę, w której się zakochaliśmy, czy nie, czasem łatwiej jest zacząć „pierwszą rozmowę” poprzez media społecznościowe i dostępne komunikatory. Warto pamiętać, że poznawanie kogoś całkiem obcego przez internet może być niebezpieczne. Dlatego lepiej jest nawiązywać w ten sposób kontakt z kimś, kogo trochę już znamy, wiemy kim ta osoba jest.

Najlepiej jest być sobą, nie udawać kogoś kim nie jesteśmy. Kiedy się poznamy, prawda o nas i tak wyjdzie na jaw, a osoba, którą chcemy oczarować w efekcie może czuć się rozczarowana.

Zdecydowanie odradzamy próby zwrócenia na siebie uwagi poprzez dokuczanie bądź obrażanie osoby, która nam się podoba. Dobrze jest też pamiętać, że my mamy prawo np. do zaproszenia tej osoby na randką, ale osoba ta ma też prawo nam odmówić nam i powinniśmy uszanować jej/jego decyzję.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!