Test ciążowy

Co dalej?

Jeśli nie jesteśmy pewne wyniku, test można powtórzyć kilka dni później. W przypadku pozytywnego wyniku, warto udać się do lekarza – ginekologa, bo test nie daje stuprocentowej pewności.

Bez względy na wynik testu bardzo ważne jest, abyś w tym stresującym momencie nie była sama! Zastanów się z kim możesz porozmawiać o tej sytuacji. Może masz jakąś bliską zaufaną osobę, która mogłaby Ci towarzyszyć. Jeśli rozmowa na ten temat z mamą wydaje Ci się zbyt trudna, warto poprosić o pomoc ciocię, siostrę, przyjaciółkę.Pamiętaj, że zawsze możesz też zadzwonić do nas. Będziesz mogła opowiedzieć nam o tym jak się czujesz, wspólnie zastanowimy się co robić dalej.

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania na temat przyjaźni i chciałbyś z nami o tym porozmawiać – zadzwoń lub napisz do nas wiadomość.

Współżycie seksualne zawsze związane jest z możliwością zajścia w ciążę. Czasami zdarza się, że młode osoby uprawiają seks bez zabezpieczenia lub antykoncepcja z różnych powodów zawodzi.

Czasami u młodych dziewczyn zdarza się, że spóźnia im się okres. Nie musi to oznaczać, że jest ona w ciąży. Brak miesiączki może wynikać z wielu powodów. Ciąża jest tylko jednym z nich, ale zawsze warto to sprawdzić.

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, to zrozumiałe, że możesz:

  • czuć niepokój,
  • czuć strach o to co będzie dalej,
  • zastanawiać się jak to sprawdzić,
  • stresować się i denerwować.

W takiej sytuacji ważne jest aby sprawdzić, czy podejrzenia są słuszne. Na początek nasze przypuszczenia możemy potwierdzić (albo wykluczyć) wykonując domowy test ciążowy. Można go kupić w każdej aptece. Zwykle kosztuje od 10 do 20 złotych. Nie trzeba mieć skończonych osiemnastu lat, żeby go kupić.

Jak działa test ciążowy?

Test sprawdza, czy w moczu występuje HCG (hormon gonadotropiny kosmówkowej), który kobiecy organizm produkuje w większej ilości na początku ciąży.

Jak zrobić test ciążowy?

Test ciążowy można wykonać w domu. Należy go robić zgodnie z instrukcją zamieszczoną na ulotce w opakowaniu. To bardzo ważne, żeby przeczytać instrukcję, bo dzięki temu będziemy mieć pewność, że dobrze wykonałyśmy test.Niektóre testy ciążowe mogą wykrywać ciążę wcześniej, inne trochę później. Większość testów można wykonywać w dniu, w którym powinna wystąpić miesiączka. Test najlepiej zrobić rano, gdy pierwszy raz idziemy do toalety, bo wtedy poziom HCG w moczu będzie najłatwiejszy do wykrycia.

Kiedy wykonamy test czekamy określoną w instrukcji ilość czasu. Następnie możemy już sprawdzić, jaki jest wynik. Może być on pozytywny (oznacza on, że wykryto ciążę) lub negatywny (nie ma ciąży). Czasami występuje błąd i jest on zaznaczony inaczej niż wynik pozytywny lub negatywny. To, jak oznaczony jest wynik zależy od testu jaki kupiłyśmy. W instrukcji jest dokładnie wyjaśnione jak odczytywać wynik testu.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!