Pierwsza wizyta
u PSYCHOLOGA

Pierwsza wizyta u psychologa to dla wielu osób duże przeżycie, które wiąże się z wieloma uczuciami – zarówno przyjemnymi jak i tymi trudniejszymi. Takie spotkanie, jak i wiele innych nowych doświadczeń, może wzbudzać niepewność, a także stres. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ w nowych sytuacjach mamy prawo czuć się niepewnie. Możemy usłyszeć różne informacje na temat psychologa od znajomych lub rodziny i zastanawiać się, czy są prawdziwe. Zarówno perspektywa spotkania z obcą nam osobą jak i niepewność mogą powodować nieprzyjemne napięcie, a także wątpliwości, dotyczące tego kim jest psycholog, czy okaże nam zrozumienie, jak zareaguje na to, co mu powiemy. To naturalne, że może nie być łatwo podjąć decyzję o wybraniu się na wizytę do psychologa. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy przybliżyć Wam to, jak to może wyglądać.

Kiedy mogę pójść do psychologa?

Do psychologa może pójść każdy kto czuje, że chciałby z kimś porozmawiać o tym, co jest dla niego ważne. Jeśli czujesz, że trudno jest Ci poradzić sobie z jakąś sytuacją, zdarzeniem czy uczuciami lub po prostu potrzebujesz porady w ważnej dla siebie sprawie, to możesz spróbować podzielić się tym właśnie z psychologiem. Taki specjalista nie powinien nikogo oceniać i rozdzielać problemów na mniej i bardziej istotne. Każda sprawa powinna być dla niego równie ważna.

Jak wygląda taka wizyta?

Zwykle początkowe wizyty służą temu, aby poznać się wzajemnie i ustalić zasady takiego kontaktu. Psycholog może zadawać różne pytania związane z tym jak się czujesz i jak sobie radzisz. Ty również możesz pytać o wszystko, co jest dla Ciebie niezrozumiałe i mówić jeśli coś Cię krępuje. Pamiętaj, że na pierwszym spotkaniu nie musisz mówić o wszystkich swoich trudnościach. Zwykle łatwiej jest opowiedzieć psychologowi tyle, na ile czujemy się w danej chwili gotowi. Warto jest dać sobie czas na to, aby poczuć się pewniej i bezpieczniej. Zaufanie buduje się stopniowo i potrzeba czasu na nawiązanie relacji między psychologiem, a drugą osobą, która pozwoli obydwu stronom poczuć się swobodnie. Jeśli czujesz, że może być Ci zbyt trudno na takiej pierwszej wizycie, warto zastanowić się nad tym, żeby pójść tam razem z kimś zaufanym np. przyjacielem, rodzicem.

Czy musze się jakoś przygotowywać?

Do wizyty u psychologa zwykle nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak przemyśleć to, co jest na ten moment dla nas najważniejsze i o czym chcielibyśmy porozmawiać. Psycholog, który jest profesjonalistą, powinien wyczuć moment gotowości drugiej osoby do mówienia. Zwykle ma on także odpowiednie umiejętności do tego, aby stworzyć odpowiednie warunki i przestrzeń drugiej osobie na opowiedzenie o tym, co jest dla niej ważne.

Gdzie mogę skorzystać z takiej pomocy?

Do psychologa można udać się w szkole w trakcie jego dyżurów lub do najbliższej poradni psychologiczno–pedagogicznej. Nie musisz mieć zgody rodziców, żeby porozmawiać z psychologiem w szkole, jednak w poradni będzie ona potrzebna.

Czy ktoś dowie się o tym, że tam byłem/byłam?

O tym, że korzystamy z pomocy psychologa nie musi wiedzieć nikt poza nami i osobami, które udzielają zgody na takie spotkania. Jeśli obawiasz się, że ktoś mógłby zauważyć, że tam idziesz, a zależy Ci na dyskrecji, możesz poczekać na taki moment, kiedy nikogo w około nie będzie. Psycholog nie powinien nikomu przekazywać tego, o czym rozmawiacie, ponieważ obowiązuje go tajemnica zawodowa. Czasem bywa jednak tak, że psycholog niektórych informacji nie może zachować tylko dla siebie i musi skontaktować się z rodzicami lub odpowiednimi instytucjami. Myślimy, że o to, w jakich sytuacjach tak się może stać, warto dopytać na pierwszym spotkaniu. Zwykle jasno ustalone zasady pomagają podjąć decyzję o czym chcemy powiedzieć, ponieważ wiemy czego możemy się spodziewać. Warto pamiętać, że psycholog przede wszystkim jest po to, aby pomagać i zrobić wszystko, żeby dać Ci jak najlepszą opiekę i wsparcie.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!