Jak uczyć się zdalnie?

Sytuacja w kraju związana z zagrożeniem epidemicznym jest dynamiczna. Jedni chodzą do szkoły, inni uczą się w trybie hybrydowym, są też tacy, którzy wrócili do nauki online. Uczenie się zdalnie wymaga opracowania strategii, dzięki której nauka w domu będzie łatwiejsza.

Spokojne miejsce do nauki i sprzęt z dostępem do internetu.
Uczestniczenie w lekcjach jest niewykonalne, jeśli nie ma na to przestrzeni i odpowiedniego środka komunikacji. Jeśli w Twoim domu jest wiele osób i macie np. wspólny pokój z rodzeństwem, to warto zastanowić się czy możecie tak się rozmieścić, by każdy przebywał w innym pomieszczeniu. Jeśli nie, pomocne może okazać się rozpisanie planu dnia czy harmonogramu dostępu do spokojnego miejsca i domowego sprzętu. Czasem także to jest trudne – jeśli się nie udaje, to może słuchawki będą dla Ciebie najbardziej dostępną opcją? Warto także, żebyś wiedział/a, że Ty lub Twoi rodzice macie możliwość zgłoszenia brak sprzętu lub dostępu do internetu w domu. Przede wszystkim powinni o tym zostać poinformowani wychowawca i dyrekcja. Szkoła może wypożyczyć laptopy dla uczniów od samorządów, a wiele sieci komórkowych udostępnia teraz pakiety internetowe za darmo. Nie wiemy, jak szybko taki laptop z dostępem do Internetu zostanie Ci przekazany, jednak szkoła powinna wiedzieć, że go teraz potrzebujesz.

Priorytety
Chociaż sytuacja nie jest dla wszystkich nowa to wciąż oznacza, że mogą pojawić się pewne trudności. Ważne jest, żebyś wiedział/a, na których przedmiotach Ci najbardziej zależy i do nich w pierwszej kolejności się uczył/a. Na ten moment nauczenie się wszystkiego na piątkę może być trudniejsze niż zwykle. To naturalne, ponieważ sytuacja jest wyjątkowa i nienaturalna dla wszystkich.

Lista szkolnych zadań
Być może część nauczycieli kontaktuje się z Tobą przez Librusa, część mailowo, część za pomocą Skype. Żeby się nie pogubić stwórz listę – na papierze lub w elektronicznym planerze – w której zapiszesz, jakie jest zadanie domowe, tematy do przerobienia lub na kiedy trzeba się przygotować do odpowiedzi. Jeśli któreś z zadań uda Ci się wykonać – wykreśl je lub odznacz. Takie skreślanie pojedynczych zadań przynosi dużo satysfakcji i pozwala także na docenienie tego, co już udało Ci się wykonać!

Rutyna
Szczególnie, jeśli lekcje nie odbywają się na żywo, możesz mieć pokusę zajęcia się nimi później. Później możesz być już zmęczony/a. Często jest też tak, że im bardziej odkładamy naszą pracę w czasie, tym mniej mamy zapału do jej wykonania. Zachęcamy Cię więc do wypracowania sobie planu dnia, który będzie Ci służył. Niekoniecznie musisz zaczynać naukę o 8 rano, ale warto, żeby była ona jednym z pierwszych punktów dnia. W trakcie nauki zadbaj o przerwy: na jedzenie, posłuchanie muzyki czy pogawędkę z kimś bliskim. Takie przerwy to zasłużony odpoczynek: chociaż uczysz się z domu, to nie oznacza, że nauki jest mniej. Czasami może być jej nawet więcej.

Rozpraszacze
Media społecznościowe, telewizor, ulubione gadżety czy zabawki, ale też domownicy czy nawet… zwierzaki domowe to „złodzieje czasu”. Wszystkie te rzeczy, osoby i sprawy mogą odrywać Twoją uwagę od nauki. Ponowne skupienie się na zadaniu może wymagać więcej wysiłku, a nauka trwać dłużej. Zastanów się, czy jest możliwe odłożenie telefonu w innym pokoju, kiedy się uczysz? Może kupienie zatyczek do uszu w aptece sprawi, że uda Ci się wyciszyć część rozmów prowadzonych w domu czy dźwięki telewizora? Jeśli domownicy Ci przeszkadzają – możesz także zawiesić na drzwiach kartkę z informację, że jesteś w trakcie lekcji. Koncentracja na zadaniu zwiększa Twoje szanse na szybsze ukończenie go i czas na przyjemności.

Kreatywność
Czas, w którym dużo się zmienia to czas na eksperymenty! Właśnie teraz możesz przyjrzeć się temu, co najbardziej pomaga Ci w nauce. Czy jest to rysowanie map myśli, a może podkreślanie najważniejszych informacji w tekście? Czy lubisz tworzyć wierszyki lub zabawne skojarzenia? Czy czytanie tekstu na głos (można go odczytywać zmienionym tonem) działa lepiej niż metody wzrokowe? A może najłatwiej jest zapamiętać Ci informację, kiedy kojarzysz ją z jakimś ruchem? Jeśli lubisz powtarzać materiał w grupie, to czy możecie zrobić wideokonferencję z kolegami z klasy? W internecie jest także dużo materiałów edukacyjnych: gotowe fiszki do nauki języków czy szkolne zagadnienia tłumaczone na YouTubie – może one okażą się urozmaiceniem codziennej nauki?

Zdrowie
Pamiętaj o regularnych przerwach, odpowiednim oświetleniu miejsca, w którym się uczysz oraz… ruchu! Ruch pomaga rozładować stres oraz zwiększa poziom energii, przez co łatwiej się jest także uczyć. Szczególnie teraz, kiedy możliwości przemieszczania się są ograniczone, Twoje ciało może potrzebować dodatkowej porcji wysiłku fizycznego. Czy jest jakiś sport, który lubisz? A może masz ochotę spróbować czegoś nowego – jogi, rozciągania, ćwiczeń siłowych? Być może okaże się, że odnajdziesz w ten sposób swoje nowe hobby!

Jeżeli doświadczasz trudności w postaci braku warunków do nauki w domu – spróbuj porozmawiać z wychowawcą, szkolnym pedagogiem lub psychologiem. Jeśli potrzebujesz porozmawiać o swoich emocjach, nauce online zadzwoń do nas lub napisz – wspólnie łatwiej znaleźć rozwiązanie.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!