JAK ROZMAWIAĆ 
w rodzinie?

Czasami trudno jest nam porozumieć się z rodzicami i rodzeństwem. Mogą pojawić się kłótnie, nieporozumienia. Czasami przeżywamy trudne chwile w swoim życiu, cierpimy z powodu nieszczęśliwej miłości, mamy problemy z nauką, nauczycielami, czy też z rówieśnikami… Możemy potrzebować rozmowy z kimś bliskim, a takimi osobami są zwykle rodzice i rodzeństwo. Ważne, żeby w swoim domu rodzinnym mieć chociaż jedną osobę (najlepiej dorosłą), z którą można porozmawiać o tym, co się przeżywa i czuje.

Co może ułatwić taką rozmowę?

  • Staraj się znaleźć dobry moment, wtedy gdy możesz zostać na jakiś czas sam na sam z osobą, z którą chcesz pogadać (np. wieczorem) , tak żeby nikt wam nie przeszkadzał
  • postaraj się nie oceniać rozmówcy ani osób, o których rozmawiacie (np. ‘jesteś kłamcą’, ‘jesteś okrutny/a’), tylko mówić o konkretnych zachowaniach (‘skłamałeś, gdy obiecywałeś mi …’)
  • spróbuj nazywać to, co czujesz (‘ jest mi smutno, bo …..’), również te emocje, które są związane z osobą, do której mówisz (‘zezłościłam/em się na Ciebie, gdy Ty …….’)
  • wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia rozmówca, i nie przerywaj mu. Spokojnie zastanów się nad tym, co usłyszałaś/-łeś.

Tych kilka zasad pomaga w porozumieniu się nie tylko z rodzicami czy rodzeństwem. Warto je stosować zawsze, gdy zależy nam na tym, żeby dobrze kogoś wysłuchać i być wysłuchanym.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!