Jak dbać o swoje zdrowie w czasie epidemii i gdzie szukać pomocy?

Ostatnio się pozmieniało. Wielu z Was może czuć się w tym czasie zagubionym, zdezorientowanym, przestraszonym, zdenerwowanym, rozżalonym i przygnębionym. To zupełnie normalne i zrozumiałe, że teraz odczuwacie wiele silnych emocji i nie na wszystko macie zgodę. Może być jeszcze intensywniej niż do tej pory, może być trudniej, możecie czuć, że niełatwo to znieść. Jak jednak nie utonąć w gąszczu napływających coraz to nowych, nierzadko niekorzystnych informacji i zadbać o siebie? Mamy dla Was kilka propozycji, które wesprą Wasze zdrowie psychiczne, tak aby możliwie bezpiecznie przetrwać czas w ramach #zostanwdomu.

Pierwszym krokiem, który może być dobrym zabezpieczeniem przed błędnym kołem zmartwień, lęków i czasami niepotrzebnego strachu jest ograniczenie czytania, słuchania, oglądania doniesień medialnych na temat obecnej sytuacji. Dobrze jest orientować się w bieżących wydarzeniach, ale źródła, z których korzystacie mają duże znaczenie. Starajcie się wybierać strony, programy czy profile społecznościowe, z których otrzymacie wyłącznie rzetelne i sprawdzone informacje. Krótkie komunikaty, pozbawione nadmiaru emocji – za to pełne wartościowych treści, będą wystarczające, żebyście znali aktualności na tyle, na ile to potrzebne. Na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdziecie wszystko, co warto wiedzieć, żeby być na bieżąco. Co równie ważne, dobrze jest wyznaczyć sobie określony czas na sprawdzanie wiadomości, np. raz lub dwa razy w ciągu dnia, o tych samych, stałych porach. Pozwoli to Wam na zachowanie spokoju, zminimalizowanie stresu i nie myślenie w kółko o jednym i tym samym. Mimo, że wszystko zmienia się teraz bardzo dynamicznie, ciągłe odświeżanie stron w poszukiwaniu nowych wieści, nie przyniesie Ci nic dobrego. Pamiętaj, że w Internecie można natknąć się na fake newsy. Umiar i rozwaga to najlepszy przepis na zachowanie dobrej kondycji psychicznej.

Drugim krokiem, który może przybliżyć Was do lepszego samopoczucia jest trzymanie się swojego stałego schematu dnia. Niestety pandemia zmieniła naszą codzienność i nie możemy wykonywać wszystkich codziennych zajęć w ten sam sposób. Spróbujcie przystosować się do nowych warunków i nie rezygnujcie ze swoich codziennych rytuałów.
Może to być bardzo pomocne i chroniące przed narastającą frustracją i poczuciem pustki. Wstańcie rano, zjedzcie śniadanie, ubierzcie się, przygotujcie się tak, jak to zwykle robicie i przystąpcie do swoich obowiązków, ale… nie zapominajcie też o przyjemnościach i przerwach podczas zadań, które czekają Was danego dnia. Nie rezygnujcie ze swoich pasji i ulubionych aktywności – nie możecie teraz chodzić na zajęcia dodatkowe, ale jest więcej niż pewne, że ktoś już wymyślił jakąś alternatywną formę online realizowania różnego rodzaju hobby. Korzystajcie z platform, gdzie możecie nadal być w kontakcie z tym, co sprawia, że naprawdę chce Wam się zacząć kolejny, z pozoru bardzo podobny dzień. Zerknijcie np. na https://pl.khanacademy.org/ lub https://www.squla.pl/ i wybierzcie coś dla siebie. Wasza szkoła realizuje e-lekcje i zastanawiacie się co teraz? Jeśli to Was dotyczy, to pewnie głowicie się nad tym jak skutecznie uczyć się z domu? Zadbajcie o porządek, wyciszcie telefon, przewietrzcie pokój, pijcie dużo wody, nie zapominajcie o pożywnych, zdrowych posiłkach. Poproście domowników o szanowanie Waszych potrzeb – możecie wywiesić nawet kartkę na drzwiach swojego pokoju, na której poinformujecie na czym Wam teraz zależy. Odchodźcie od biurka, żeby trochę się poruszać, kontaktujcie się między lekcjami ze swoimi znajomymi, tak jakbyście spędzali szkolną przerwę i pogadajcie o czymś, co Was odciąża lub jeśli chcecie podzielcie się Waszymi przeżyciami, a być może łatwiej będzie dostrzec, że nie jesteście w tym sami – wszystkich nas spotkała teraz ta sama sytuacja. Kiedy spojrzysz trochę szerzej na to, co się aktualnie dzieje, może się okazać, że inni ludzie przeżywają to podobnie i każdy z nas na swój sposób potrzebuje teraz wsparcia. Jesteśmy w tym razem!

Trzeci krok to już prawie jak półmaraton! I rzeczywiście będzie on duży. Pandemia nie oznacza, że nagle zniknęły wszystkie inne choroby i zmartwienia, które mogły Wam do tej pory towarzyszyć, dlatego zadbanie o stały kontakt z psychologiem, psychoterapeutą czy psychiatrą jest teraz równie ważne, jak wcześniej. Wielu specjalistów przeniosło swoje usługi do przestrzeni online i jeśli tylko czujesz, że potrzebujesz takiego kontaktu lub chcesz go kontynuować pomimo tego, co dzieje się na świecie, to zdecydowanie warto to robić. Jeżeli macie osoby, które Was wspierają, to zapytajcie czy teraz możecie rozmawiać online poprzez różnego rodzaju komunikatory lub po prostu przez telefon. Warto też sprawdzić w swojej szkole czy pedagog lub psycholog są nadal dostępni i mogą zapewnić wsparcie również teraz, podobnie – w jakiejś formie online lub telefonicznej. W sytuacji, kiedy poszukanie takiej formy wsparcia to dla Was za dużo, to spróbujcie poprosić swojego rodzica, opiekuna, nauczyciela, wychowawcę lub życzliwego dla Was dorosłego o bycie w tym z Wami, o wykonanie tego kroku za Was. Mimo, że obowiązki rodziców również uległy zmianie, to pamiętajcie, że nadal ich zadaniem jest zapewnić Wam wsparcie i bezpieczeństwo, nie wahajcie się czy to dobry moment na to, aby o nie poprosić. Po całym dniu obowiązków może wspólna wieczorna rozmowa będzie mogła dać Wam potrzebną bliskość. Uważna obecność bliskich nam osób, jeśli tylko jest możliwa, może wnieść wiele dobrego.

Wiemy, że dzwonicie i piszecie do nas z różnych zakątków Polski, dlatego przygotowaliśmy dla Was listę specjalistów, do których możecie się zgłosić http://ptpp.pl/terapeuci-oferujacy-wsparcie/. Podzielcie się nią również z dorosłymi osobami, które będą pomagać Wam szukać wsparcia. Pomoc jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich.

Młodszych z Was zachęcamy do obejrzenia tego krótkiego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM. To piękna animacja stworzona specjalnie z myślą o dzieciach, które chciałyby zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi.

Dla młodzieży polecamy dwa adresy, pod którymi możecie dowiedzieć się od Waszych rówieśników, jak radzić sobie z trudnościami, poznać opinie różnych ekspertów, poczytać historie innych osób, znaleźć interesujące źródła, które mogą Was wesprzeć lub po prostu pogadać, pobyć razem, poczuć zrozumienie. To właśnie poczucie wspólnoty może pomóc przetrwać Wam ten wymagający czas.

Zerknijcie na fb Nastoletniego Azylu (https://www.facebook.com/nastoletniazyl/) i fb It Matters (https://www.facebook.com/itmatterszwzt). Na tych profilach znajdziecie dużą dawkę wparcia, którego wszyscy teraz potrzebujemy. A może zdecydujecie się pisać dziennik czy pamiętnik z tego okresu? Przelewanie myśli na papier wzmacnia poczucie panowania nad sytuacją, na czym wszystkim nam teraz zależy. Może przynieść Wam to ukojenie i pozwoli trochę uporządkować w głowie.

Możecie też dzwonić na numer Infolinii Rzecznika Praw Pacjenta 800 190 590 od poniedziałku do piątku w godz.8.00-18.00, gdzie uzyskacie wszystkie niezbędne informacje dotyczące działania Centrów Zdrowia Psychicznego, w których nadal dyżurują pielęgniarki psychiatryczne, psychologowie, psychoterapeuci i lekarze. Numery telefonów do poszczególnych Punktów Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych znajdziecie na tej stronie: https://czp.org.pl/, a w stanach zaostrzonego kryzysu swojego lub bliskiej osoby zgłaszajcie się dzwoniąc na numer alarmowy 112, aby zapewnić szybką pomoc – wezwać pogotowie lub zgłosić się na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego.

Pamiętajcie, że my stale jesteśmy dla Was dostępni przez całą dobę – dzwońcie i piszcie, postaramy się pomóc. Trzymajcie się, jesteśmy z Wami <3

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania na temat przyjaźni i chciałbyś z nami o tym porozmawiać – zadzwoń lub napisz do nas wiadomość.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!