Czym jest ORTOREKSJA?

Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, o którym mówi się od niedawna. Przejawia się obsesyjnym dbaniem o spożywanie właściwej i zdrowej żywności. Osoby dotknięte ortoreksją unikają spożywania niektórych pokarmów. Wystrzegają się także niektórych sposobów przygotowania posiłków, takich jak smażenie, gotowanie, gdyż uważają je za szkodliwe dla zdrowia. Skupiają się też na jakości składników, oraz wyglądzie posiłków.

Obecny trend prowadzenia zdrowego trybu życia sprzyja obsesyjnemu dbaniu o to, co jemy. Coraz więcej osób decyduje się na zmiany w swoim sposobie odżywiania z troski o swoje zdrowie, wygląd fizyczny lub kondycję. Nie oznacza to, że każda osoba, która je zdrowo, cierpi na ortoreksję. Dbanie o swoją witalność jest dobrym nawykiem, o ile nie podporządkowujemy swojego życia zdrowemu żywieniu. Niepokojącym sygnałem jest, kiedy codzienne aktywności zostają zaniedbane, a myśli i działania są skoncentrowane przede wszystkim na planowaniu i przygotowywaniu posiłków.
Osoby cierpiące na ortoreksję często odczuwają lęk przed zjedzeniem czegoś, co w ich przekonaniu nie jest zdrowe. Pojawia się silna obawa o zdrowie i zatrucie organizmu. Zdarza się, że nie mając dostępu do zdrowych produktów głodują. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci i osób dorastających, gdyż może zaburzyć funkcjonowanie organizmu i rozwój.

Innym objawem ortoreksji jest pojawiające się, podobnie jak w przypadku innych zaburzeń odżywania poczucie winy, po spożyciu produktów „niedozwolonych”. Oprócz negatywnego oddziaływanie na organizm, obsesyjne kontrolowanie sposobu odżywiania może wpływać na kontakty z innymi – rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Osoby, które stawiają dietę na najwyższym stopniu „rzeczy ważnych” często zaniedbują relacje z bliskimi. Zdarza się, że odsuwają się od osób, które nie podzielają ich poglądów lub zwracają uwagę na przesadne kontrolowanie składników diety.

„Czy moje zdrowe odżywianie jest zdrowe?” – 10 pytań, na które warto odpowiedzieć (Steven Bratman, David Knight)

1) Czy poświęcasz ponad trzy godziny dziennie na myślenie o zdrowym odżywianiu?
2) Czy planujesz posiłki dzień wcześniej?
3) Czy ważniejsze jest dla Ciebie to, co jesz, niż przyjemność płynąca z jedzenia?
4) Czy wraz z poprawą jakości diety wystąpiło u Ciebie pogorszenie jakości życia?
5) Czy jesteś coraz bardziej surowy w stosunku do siebie?
6) Czy jesteś w stanie poświęcić przyjemne doznania płynące zjedzenia, aby jeść to, co uważasz za właściwe?
7) Czy uważasz, że Twoja samoocena wzrasta, kiedy jesz zdrową żywność? Czy potępiasz ludzi, którzy nie odżywiają się zdrowo?
8) Czy masz poczucie winy lub czujesz do siebie odrazę w przypadku odstępstwa od diety?
9) Czy Twój sposób odżywiania izoluje Cię od społeczeństwa?
10) Czy kiedy jesz zgodnie z przekonaniami, masz poczucie całkowitej kontroli?

Badacze twierdzą, że osoby, które udzielą twierdzącej odpowiedzi na cztery, lub więcej powyższych pytań, mogą potrzebować wsparcia, by „zdrowe” odżywianie nie stało się zagrażające dla organizmu. Jeśli zauważasz, że dieta staje się dla Ciebie coraz ważniejsza, a potrzeba kontrolowania tego, co jesz narasta – skontaktuj się z nami. Wspólnie możemy poszukać bezpiecznych rozwiązań.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!