Czy doświadczam przemocy?
Doświadczenie przemocy ma wiele negatywnych konsekwencji, a skutki doświadczanej traumy mogą trwać latami. Jak rozpoznać przemoc?
Bicie, popychanie, szarpanie, ciągnięcie za włosy i inne zachowania, które sprawiają Ci ból są przemocą fizyczną. Nikt nie ma prawa Cię krzywdzić i źle traktować. Wyzywanie, ośmieszanie, obrażanie czy poniżanie to przejawy przemocy psychicznej. Nikt nie ma prawa Cię krzywdzić i źle traktować. Jeśli ktokolwiek dotyka Cię w sposób, w jaki sobie nie życzysz, lub chce, żebyś Ty go dotykał/a, jeśli ktoś mówi o Twoim ciele w sposób, który Cię zawstydza lub obraża, jeśli czujesz, że ktoś zmusza Cię do zachowań związanych z seksualnością nazywamy to wykorzystywaniem seksualnym. Masz prawo bronić się przed tym, gdyż jest to przestępstwem nawet wtedy, gdy inni uważają to jedynie za żart i wygłupy. Nikomu nie wolno wbrew Twojej woli oglądać Cię nago lub rozbierać się przed Tobą, pokazywać Ci zdjęć lub filmów ze scenami pornograficznymi, zadawać Ci pytań o Twoje intymne sprawy. Nieważne jest czy robi to osoba dorosła, czy ktoś w Twoim wieku, czy znasz tę osobę, czy jest to ktoś zupełnie obcy.
W sytuacji, kiedy doświadczasz przemocy, możesz czuć złość, bezradność i smutek, może Ci się wydawać, że jesteś za to odpowiedzialna/y, że to twoja wina, że nie zasługujesz na szacunek. To nieprawda! Nikt nie ma prawa Cię krzywdzić. Jeśli ktoś Cię krzywdzi – powiedz o tym zaufanej osobie. Może to być Twój rodzic, nauczyciel, szkolny psycholog lub ktoś z dalszej rodziny (np. ciocia, wujek). Jeśli nie masz z kim porozmawiać o przemocy, której doświadczasz, zawsze możesz zadzwonić do nas i porozmawiać o swoim problemie.
Bałagan w głowie?
Poukładamy to!