Rozwód rodziców – jak się zachować?

Zdarza się, że rodzice nie mogą się porozumieć i podejmują decyzję o rozwodzie. Rozwód jest związany z wieloma zmianami dla Ciebie, Twojej rodziny i domu i może oznaczać: złą atmosferę w domu: rodzice się kłócą, oskarżają się wzajemnie, są smutni, płaczą, rozstanie z jednym z rodziców, który wyprowadza się z domu, przez co masz z nim rzadszy kontakt, pojawienie się nowych partnerów Twoich rodziców, rodzice poświęcają Ci mniej czasu, a czasem bez powodu na Ciebie krzyczą, czasami rodzic mówi Ci, że drugi rodzic jest zły i że rozwód to jego wina. To trudna sytuacja i naturalne jest, że możesz ją przeżywać.

Bardzo możliwe, że: jest Ci smutno, czujesz się zagubiona/y, martwisz się, nie rozumiesz dlaczego rodzice się rozstają, złościsz się na rodziców, obwiniasz któregoś z rodziców za rozwód, czujesz się winna/y zaistniałej sytuacji, chcesz, żeby było jak dawniej, żebyście znowu byli rodziną, obawiasz się co teraz będzie, tęsknisz za rodzicem, jeśli się wyprowadził. Tak się czasem dzieje, że dorośli się rozstają, ale pamiętaj, że pomimo rozwodu, Mama i Tata pozostaną Twoimi rodzicami. 

Co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej?

Warto porozmawiać z rodzicami o tym, jak się czujesz i co myślisz. Możesz też zapytać jak teraz będzie wyglądał Wasz dom i rodzina? Taka rozmowa może sprawić, że poczujesz się lepiej. Może też pomóc Twoim rodzicom zrozumieć, co ich rozwód oznacza dla Ciebie. Jeśli rozmowa z rodzicami wydaje Ci się na razie zbyt trudna, warto zwrócić się po pomoc do innej bliskiej osoby. Może to być babcia, ciocia, lub też szkolny pedagog. To ważne aby ktoś Cię wysłuchał i zrozumiał w trudnym momencie.
Zadzwoń do nas. Jeśli jest Ci ciężko, nie wiesz jak o tym porozmawiać z rodzicami, lub wydaje Ci się, że oni nie zrozumieją, zadzwoń do nas pod numer 116 111 lub napisz anonimową wiadomość. Postaramy się wspólnie znaleźć jakieś rozwiązanie, które może Ci pomóc.
Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania na temat przyjaźni i chciałbyś z nami o tym porozmawiać – zadzwoń lub napisz do nas wiadomość.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!

Pytania i odpowiedzi

Oni tez pomagają

Twoje prawa

O 116 111

Skontaktuj się