Czy jestem gotowy/a na współżycie seksualne?

W wieku kilkunastu lat możesz coraz częściej myśleć o bliskości fizycznej z drugą osobą: o pocałunkach, przytulaniu, dotykaniu się i o seksie. To zupełnie naturalne, że ta sfera życia coraz bardziej Cię interesuje. Warto jednak pamiętać, że rozpoczęcie współżycia seksualnego to duży i odpowiedzialny krok, na który musisz być gotowy/a nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Często jest tak, że młodym osobom wydaje się, że są gotowe na seks, bo bardzo kochają swojego chłopaka/swoją dziewczynę, albo dlatego, że ciekawi je jak to jest. Ty też możesz tak myśleć. W rzeczywistości jednak ani Twoje ciało ani psychika mogą nie być gotowe na tak poważny krok, jakim jest współżycie.

Jeśli masz dziewczynę/chłopaka i chcecie być ze sobą blisko, dajcie sobie czas na:

  • pocałunki,
  • przytulanie,
  • uczenie się wzajemnie tego, co Wam sprawia przyjemność,
  • i rozmowy na tematy bliskości i seksu.

To ważne, żeby podejmując decyzję o pierwszym razie ufać sobie wzajemnie. Zarówno dla chłopaka, jak i dla dziewczyny pierwszy kontakt seksualny to ważne przeżycie i dobrze by odbył się w atmosferze bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego, że współżycie seksualne jest tak ważną i delikatną sferą życia, oraz ze względu na możliwą niedojrzałość fizyczną i emocjonalną młodych ludzi, w Polsce funkcjonuje prawo, które mówi, że współżycie seksualne z osobą przed 15-stym rokiem życia jest zakazane. Takie prawo istnieje po to, aby chronić młodych ludzi przed podjęciem nieodpowiedzialnej decyzji. Dzięki temu zyskują czas na przemyślenie swojej decyzji o rozpoczęciu współżycia.

Jeśli Ty i Twój chłopak/dziewczyna macie ukończone 15 lat i czujecie się gotowi na rozpoczęcie współżycia seksualnego warto żebyście odpowiedzieli sobie szczerze na trzy pytania: Czy to Twoja decyzja? Czy to Ty chcesz rozpocząć współżycie (a nie Twój chłopak/ Twoja dziewczyna lub z powodu nacisku grupy) i czy wiesz to samo o swoim partnerze/partnerce? Czy ta decyzja jest zgodna z Twoimi wartościami? Pamiętaj, że każdy podejmuje decyzję o współżyciu tylko za siebie. Może być tak, że wpływ na tę decyzję będzie miała kwestia wiary. Dla osób religijnych bardzo istotne jest, aby nie uprawiać seksu przed ślubem. Jeśli masz takie przekonania, pamiętaj, że nikt nie ma prawa ich podważać. Jeśli Twój chłopak/dziewczyna nie chce z Tobą współżyć, ponieważ jest osobą wierzącą, musisz uszanować jej/jego wybór. Czy macie gdzie i kiedy to zrobić? To ważne żebyście czuli się bezpieczni i mieli poczucie intymności. Uprawianie seksu w „byle jakim” miejscu może pozostawić niemiłe wspomnienia. Rozpoczynając współżycie seksualne musicie pamiętać również o antykoncepcji, czyli o zabezpieczeniu się przed niechcianą ciążą. Informacje o antykoncepcji znajdziecie na naszej stronie w artykule „Antykoncepcja”. Pamiętajcie, że zapobieganie ciąży to temat dotyczący zarówno chłopaka, jak i dziewczyny, dlatego warto przeczytać ten artykuł wspólnie. Jeśli chciałbyś/chciałabyś porozmawiać z konsultantami telefonu zaufania o współżyciu seksualnym, uczuciach z tym związanych lub na jakikolwiek inny temat, zawsze możesz zadzwonić pod numer 116111. Możesz się również skontaktować się z nami wysyłając anonimowe pytanie za pośrednictwem strony internetowej.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!