Niebieska Karta? Co to takiego?

Każda rodzina ma jakieś problemy. Bywa, że gdy problemy są poważne, na przykład wtedy gdy ktoś w rodzinie jest agresywny, stosuje przemoc fizyczną, psychiczną lub w inny sposób krzywdzi członków rodziny, konieczne jest poszukanie pomocy.

Jeśli zdarzają się sytuacje, w których czujesz, że Tobie lub innej osobie grozi niebezpieczeństwo, gdy ktoś robi Ci krzywdę – zawiadom policję. Kontakt z policją w momencie, gdy czujesz się zagrożony może być pierwszym krokiem, aby zmienić sytuację w domu. Policja ma obowiązek zareagować i zapewnić Ci bezpieczeństwo, a także kiedy jest świadkiem przemocy zareagować. Poza udzieleniem bezpośredniej pomocy powinny również założyć tzw. „niebieską kartę”.

Niebieska karta składa się z dwóch części. Jedna część przeznaczona jest dla policji, jest to dowód tego co policja zobaczyła na miejscu oraz że w domu dzieje się coś złego. Druga część jest przeznaczona dla Ciebie lub osoby dorosłej, która dzwoniła na policje. Znajdują się na niej adresy i telefony, gdzie jeszcze można zwrócić się po pomoc. Dzięki takiej karcie również dzielnicowy będzie wiedział co dzieje się u Ciebie w domu i co jakiś czas (raz w miesiącu) przychodził, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Jeśli nie czujesz się w domu bezpiecznie, gdy ktoś stosuje przemoc – zawsze możesz do nas zadzwonić.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!