Nie lubię szkoły!

Szkoła to miejsce, w którym w młodym wieku spędzasz dużo czasu. Z jednej strony możesz w niej nauczyć się ciekawych rzeczy, poznać nowe osoby, czasem znaleźć przyjaciela na całe życie, ale z drugiej strony chodzenie do szkoły wiążę się również z obowiązkami: codziennym uczestniczeniem w zajęciach, odrabianiem prac domowych, sprawdzianami, koniecznością uczenia się. Może się, zdarzyć, że w którymś momencie dostrzeżesz pewną nierównowagę pomiędzy tym, co postrzegasz jako zalety i wady chodzenia do szkoły. Wtedy łatwo o zniechęcenie i poczucie, że nie lubisz chodzić do swojej szkoły. Może też się tak zdarzyć w wyniku:

  • zmęczenia,
  • stresu,
  • niemiłej atmosfery w szkole,
  • sytuacji w domu,
  • niezrozumieniem z rówieśnikami,
  • konfliktem/konfliktami z nauczycielem (jednym lub wieloma).

Jeśli jest tak, że niechętnie chodzisz do szkoły – zastanów się, co jest tego przyczyną. Co sprawia, że nie lubisz chodzić do szkoły? Co możesz z tym zrobić? Gdy z jakiegoś powodu nie lubisz chodzić do szkoły, ważne jest, aby móc o tym porozmawiać z zaufaną osobą dorosłą. Być może poznanie czyichś doświadczeń lub w ogóle skonfrontowanie Twojego sposobu myślenia z inną perspektywą okaże się być bardzo pomocne.

Czasem jedynym rozwiązaniem może być zmiana szkoły. Wtedy też, warto porozmawiać o tym z rodzicami. Ważne, abyście wspólnie zastanowili się, czy pomysł na zmianie szkoły jest dobry i jaką szkołę wybrać. Pamiętaj, że nowa szkoła może wiązać się z wieloma emocjami, np. stresem wynikającym z dołączania do nowej grupy osób, których nie znasz, konieczność poznania nowego miejsca, nauczycieli, wymagań, ale też zadowolenie i ulga z podjętej decyzji.
Niezależnie od decyzji to ważne, abyś nie był/a wtedy sam/a ze swoim problemem. W takiej sytuacji też warto porozmawiać z pedagogiem lub psychologiem szkolnym oraz rodzicami. Czasem trudno znaleźć rozwiązanie samemu, wtedy warto spróbować poszukać go wspólnie!

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!