Kłócę się z rodzicami

Takie sytuacje, kiedy nie zgadzamy się z rodzicami, mogą zdarzać się zawsze, bez względu na to ile mamy lat. To naturalne, że czasem mamy inne zdanie na jakiś temat niż nasi bliscy. Kiedy dorastasz konflikty między Tobą a rodzicami mogą pojawiać się częściej, a ich powody mogą być różne:

Możesz mieć poczucie, że rodzice nie dają Ci wystarczająco swobody czy możliwości podejmowania za siebie pewnych decyzji. Masz prawo mieć inne zdanie na temat wielu spraw, a Twoi rodzice mogą nie zgadzać się na coś, na co Ty masz ochotę. Pamiętaj, że rodzice się o ciebie martwią, a ich ograniczenia zwykle są przejawem troski

Nieporozumienia pojawiają się w każdej rodzinie. W wielu domach takie kłótnie mogą wyglądać inaczej. U niektórych konflikty pojawiają się często, u innych do sprzeczek dochodzi rzadziej.
Kiedy domownicy kłócą się ze sobą atmosfera w domu robi się nieprzyjemna. W czasie kłótni może paść wiele nieprzyjemnych słów, pojawiają się silne emocje. Być może zostają podjęte pochopne decyzje. Uczestnicy kłótni i inni domownicy mogą mieć różne odczucia.

Co możesz czuć/myśleć po kłótni?

 • być może nie czujesz się zrozumiany/zrozumiana przez rodziców;
 • może jesteś zagubiony/zagubiona i nie wiesz jak postąpić w sytuacji w jakiej się znalazłeś/znalazłaś;
 • możesz czuć bezsilność i smutek;
 • może masz poczucie, że Twoje starania zostały niedocenione;
 • możesz mieć żal do rodziców o to, że podjęli decyzję inną niż oczekiwałeś/oczekiwałaś;
 • może czujesz wściekłość, złość, że nie osiągnąłeś/osiągnęłaś tego co chciałeś/chciałaś;
 • być może masz ochotę wyprowadzić się z domu, „zniknąć”;
 • a może chcesz zrobić rodzicom na złość.

Bywa, że nierozwiązane konflikty budzą silne emocje. Możesz odczuwać coraz silniejszy: żal, smutek lub złość do osoby, z którą się pokłóciłaś/pokłóciłeś. Takie konflikty coraz trudniej jest rozwiązać. Może się zdarzyć, że obrazisz się na swoich rodziców za coś, co Ci powiedzieli, albo zrobili. Nie będziesz się do nich odzywał/odzywała. Nie będziesz chciał/chciała przebywać z nimi w jednym pokoju. Pamiętaj, że konflikt jest nieprzyjemny dla obu stron i warto jest podejmować próby jego rozwiązania.

Co możesz zrobić, jeśli to Ty masz taki problem?

 • Zastanów się co możesz zrobić, by poczuć się lepiej. Kiedy mamy dobre samopoczucie łatwiej znaleźć nam pomysł na rozwiązanie problemu.
 • Postaraj się w spokojnej atmosferze szczerze porozmawiać z rodzicami. Powiedz im co czujesz, z czym się nie zgadzasz i co Cię złości. Być może to pomoże polepszyć Twoje relacje z rodzicami.
 • Przedstaw rodzicom swoje zdanie na sprawy w których nie możecie dojść do porozumienia i postaraj się wysłuchać tego, co oni mają do powiedzenia na ten temat. Kiedy każdy zna argumenty drugiej strony łatwiej znaleźć kompromis.

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z kłótniami z Twoimi rodzicami lub jeśli chcesz porozmawiać o tym, co Cię złości w domu, zawsze możesz do nas zadzwonić lub napisać wiadomość.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!