Jak reagować
na MYŚLI SAMOBÓJCZE?

Myśli samobójcze mogą się pojawiać, kiedy wydaje Ci się, że znajdujesz się w tak trudnej sytuacji życiowej i jesteś tak nieszczęśliwy/a, że nie masz ochoty dłużej żyć. Człowiek, który nie widzi żadnego wyjścia z kłopotliwej sytuacji i stracił sens pokonywania trudności może targnąć się na swoje życie. Jest to dramatyczna decyzja i najgorsze wyjście, dlatego powinno się zrobić wszystko, żeby zapobiec samobójstwu.

Wiemy, że trudno jest zwierzyć się komuś z myśli samobójczych , ale bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej uzyskać pomoc i wsparcie w takiej sytuacji.

Jeśli martwisz się o kogoś Ci bliskiego, ponieważ widzisz, że ta osoba:

  • jest coraz smutniejsza,
  • mówi o śmierci,
  • rozdaje swoje rzeczy
  • wprost mówi Ci, że chce sobie odebrać życie

koniecznie i jak najszybciej poinformuj kogoś dorosłego, komu ufasz. Nawet jeśli będzie Ci się wydawało, że zdradzasz zaufanie przyjaciela/przyjaciółki, to pamiętaj, że postępujesz dobrze i odpowiedzialnie, rozmawiając z dorosłą osobą.

Pamiętaj, że myśli samobójcze mogą się przytrafić każdemu, kto czuje, że przerastają go problemy i myśli, że nikt mu nie pomoże. Nie lekceważ swojego smutku i narastających problemów. Porozmawiaj z kimś komu ufasz lub zadzwoń do nas. My Cię wysłuchamy, nie będziemy oceniać i postaramy się pomóc Tobie lub osobie, o którą się martwisz.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!