Co to jest SEKSTING?

Seksting to wysyłanie innym osobom przez internet lub telefon swoich intymnych zdjęć lub filmów. Jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ często takie zdjęcia i filmy są nielegalne. Poza tym raz wysłane treści mogą zostać zapisane i użyte w dowolny sposób. Często zdarza się, że trafiają w ręce niepowołanych osób i stają się narzędziem cyberprzemocy: szantażu czy zastraszania osoby, która się na nich znajduje. Mogą również zostać opublikowane publicznie bez zgody osoby, która się na nich znajduje.

W wieku dojrzewania to naturalne, że czasem zastanawiasz się i chcesz sprawdzić, co na Twój temat myślą inni ludzie. Masz prawo do wyróżniania się i imponowania tym swoim rówieśnikom. Możesz też być ciekawa/y zachowań, których jeszcze nie próbowałaś/eś. Niektórzy o mogą zachęcać Cię do wysłania takich zdjęć, jako dowodu uczuć. W takich sytuacjach wysłanie roznegliżowanej fotki może się okazać bardzo złym pomysłem, który spowoduje przykre konsekwencje. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa zmuszać Cię do wysłania takich zdjęć i narzucać Ci oglądania intymnych zdjęć innych.

Dlatego warto kilka razy się zastanowić nad wysłaniem tego typu zdjęcia lub filmu. Pamiętaj, że relacje czasem się zmieniają. Osoba, która jest Ci teraz bliska za jakiś czas może już nią nie być. Telefon zostawiony bez nadzoru może łatwo wpaść w ręce osoby niepowołanej, która może uzyskać dostęp do twoich zdjęć. Pilnuj, aby na twoich urządzeniach nie było treści, które mogą być dla Ciebie upokarzające po nieplanowanej publikacji.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Praktycznie każdy użytkownik może nagrać to, co widzi na swoim ekranie. Pamiętaj o tym zwłaszcza podczas korzystania z serwisów z videoczatami. Zdarza się, że spotkania online są nagrywane i stają się materiałami używanymi do szantażu osoby, która się na nich znajduje.

Jeśli zdarzyło się, że ktoś namawia Cię na wysłanie intymnych zdjęć lub filmów, albo już takie materiały są w posiadaniu innych osób i obawiasz się o to, co będzie dalej – skontaktuj się z nami.

Pamiętaj, że wysyłając swoje intymne zdjęcie lub film, tracisz kontrolę nad tym, co się z nimi dalej stanie.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!