M jak miesiączka

Miesiączka (menstruacja, okres) to krwawienie miesięczne z dróg rodnych kobiety. Jest to oznaka, że dziewczynka zmienia się w kobietę i jest zdolna do zajścia w ciążę i urodzenia dzieci.

Kiedy dostanę okres?

Pierwsza miesiączka zwykle pojawia się w wieku 11-16 lat. Jednak zdarza się, że może rozpocząć się wcześniej lub później. Zastanawiasz się, czemu wszystkie koleżanki mają już okres a Ty jeszcze nie? Pojawienie się menstruacji zależy od rozwoju organizmu i nie każda dziewczynka musi dostać okres w tym samym czasie. Jeśli ukończyłaś 16 lat i martwisz się, że wciąż nie masz miesiączki to warto porozmawiać z rodzicami o kontrolnej wizycie u lekarza. Wtedy będziesz mogła upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Ile to trwa? Co wtedy robić?

Zwykle miesiączka trwa od 3 do 7 dni i pojawia się co 25-30 dni. Pierwsze miesiączki często są nieregularne. Może to potrwać jakiś czas zanim miesiączka się wyreguluje. W trakcie trwania miesiączki należy zabezpieczać się podpaskami lub tamponami, które dostępne są w aptekach i drogeriach.

Jak powiedzieć o tym mamie?

Pojawieniu się miesiączki mogą towarzyszyć różne emocje – niepewność, zawstydzenie, ale też duma, że dojrzewasz i rozwijasz się. Wiele dziewcząt zastanawia się czy powinno powiedzieć o tym np. mamie. Taka rozmowa może być krępująca, ale może też pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoim organizmem. Pamiętaj, że mama może być odpowiednią osobą do takiej rozmowy, bo też jest kobietą i również przez to przechodziła. Może też pomóc Ci w praktycznych sprawach – np. w dobraniu odpowiednich podpasek lub tamponów, lub podpowiedzieć jak dbać o higienę w trakcie miesiączki.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!