Czy nadużywam internetu?

Czy wiesz, że część użytkowników spędza w sieci zbyt dużo czasu i nie jest w stanie tego kontrolować? Istnieją wątpliwości, czy możemy nazwać to uzależnieniem od Internetu, siecioholizmem, patologicznym używaniem czy nadużywaniem sieci. Część naukowców uważa, że nie możemy stosować słowa “uzależnienie” w odniesieniu do Internetu, gdyż różni się od uzależnienia od narkotyków czy alkoholu. Inni wrzucają je do grupy tzw. uzależnień od czynności (np. uzależnienie od hazardu). Jeszcze inni twierdzą, że osoby, które utraciły kontrolę nad korzystaniem z Internetu używają go w sposób patologiczny, bądź po prostu nadużywają. Bez względu na to, jakie stanowisko przyjmiemy, problem istnieje. O tym, jak ostatecznie zostanie nazwany zadecydują wyniki badań, które przeprowadzane są aktualnie w Europie i na świecie.

Jak rozpoznać ten problem?

  • Czy czujesz się zafascynowany Internetem (myślisz o poprzednich, bądź następnych pobytach w sieci)?
  • Czy czujesz potrzebę używania Internetu przez coraz dłuższe okresy czasu?
  • Czy wielokrotnie miałeś nieudane próby kontroli, ograniczenia czasu lub zaprzestania korzystania z Internetu?
  • Czy czułeś się niespokojny, markotny, zirytowany, przygnębiony, gdy próbowałeś ograniczać czas w Internecie lub zaprzestać korzystania z niego?
  • Czy pozostajesz w sieci dłużej niż wcześniej planowałeś?
  • Czy ryzykujesz utratę ważnych relacji, prac, możliwości kariery lub nauki z powodu Internetu?
  • Czy oszukałeś kogoś z rodziny bliskich lub terapeutów, aby ukryć narastający problem Internetu?
  • Czy używasz Internetu jako sposobu na ucieczkę od problemów lub sposobu na pogorszony nastrój (uczucia bezradności, winy, lęku, depresji)?
Takie sytuacje powodują najczęściej: zaniedbywanie nauki oraz codziennych obowiązków; zaburzenia w sferze uczuć i emocji np. częste uczucie niepokoju, agresja; brak troski o własne zdrowie (brak snu, brak ruchu, nieregularne posiłki) i higienę osobistą; wyobcowanie z realnego świata; problemy w relacjach z ludźmi, unikanie kontaktu z ludźmi w świecie realnym, konflikty; rezygnację z zainteresowań i przyjemności; trudności z koncentracją; problemy zdrowotne (pogorszenie wzroku, bóle głowy, niedożywienie, zaburzenia snu, nieprawidłowy oddech, zespół cieśni nadgarstka, skrzywienia kręgosłupa).

Pamiętaj!!!

Tylko specjalista może stwierdzić, czy dana osoba jest uzależniona od Internetu. Jeśli zauważyłeś podobne objawy u siebie – zadzwoń do nas lub napisz wiadomość.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!