Antykoncepcja – dlaczego jest ważna?

Współżycie seksualne wiąże się z ryzykiem zajścia w ciążę. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę ważne jest stosowanie ANTYKONCEPCJI.
Stosowanie antykoncepcji, jest istotne także ze względu na ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Taką ochronę dają:

  • prezerwatywy
  • antykoncepcja hormonalna (pigułki/plastry antykoncepcyjne),
  • metody chemiczne (Globulki, kremy, pianki dopochwowe).

Prezerwatywy są najbardziej dostępnym środkiem zapobiegania niechcianej ciąży – możesz je kupić bez recepty w aptece lub drogerii. Ich zadaniem jest stworzenie bariery dla plemników i uniemożliwienie im przedostanie się do pochwy, a co za tym idzie doprowadzenie do zapłodnienia.
Ważne jest to, że poza ochroną przed ciążą zwiększają ochronę przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową np. wirusem HIV.
Zanim zaczniesz stosować prezerwatywy warto dowiedzieć się, jak prawidłowo ich używać. Pozwoli to w trakcie zbliżenia uniknąć wielu stresów i nieporozumień. Taka instrukcja dołączona jest do opakowania prezerwatyw, ale również możesz ją znaleźć na stronie Edukatorów Seksualnych www.ponton.org.pl.
Antykoncpecja
Metody
Niezależnie od tego, na jaką metodę antykoncepcji się zdecydujesz ważne jest, aby wybierając ją skonsultować się z zaufaną osobą dorosłą.

Pamiętaj !

Pełną gwarancję daje jedynie wstrzemięźliwość seksualna, czyli całkowite powstrzymanie się od uprawiania seksu. Jeśli jednak uprawiasz seks, a nie masz żadnej zaufanej osoby, z którą możesz porozmawiać o zabezpieczeniu, zawsze możesz zadzwonić do nas. To bardzo ważne, aby mieć informacje na temat płodności, możliwych sposobów zajścia w ciążę oraz na temat antykoncepcji. Nie wstydź się pytać nas o te sprawy, zawsze udzielimy Ci odpowiedzi.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!