ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Pamiętaj !

Gdy ktoś Cię zaczepia i zachowuje się w sposób, który wywołuje Twoje skrępowanie lub obawy - bardzo ważne jest abyś porozmawiał na ten temat z zaufaną osobą dorosłą np. z rodzicami, pedagogiem, nayczycielem.

Zaczepia mnie jakiś facet, boję się go...

Po moim osiedlu ostatnio kręci się jakiś facet . Kilka dni temu zaczepił mnie i powiedział, że jestem ładna i chciałby, żebym poszła z nim do jego domu. I zaczął mówić jakieś słowa o seksie, że ma różne filmy - wstydzę się o tym pisać. Przestraszyłam i szybko stamtąd uciekłam. Bardzo się boję, że znowu go spotkam. Kiedy wracam ze szkoły ciągle się rozglądam. Staram się iść z koleżankami jak najdłużej, ale one mieszkają na innym osiedlu. Wstydzę się powiedzieć o tym rodzicom. Co mam robić, żeby to się nie powtórzyło?

Zespół 116 111 odpowiada:

Opisałaś nam sytuację, w której obcy mężczyzna zaczepiał Cię na ulicy. Rozumiemy, że mogłaś się go przestraszyć i obawiasz się, że taka sytuacja mogłaby się powtórzyć. Sytuacja, w której ktoś zaczepia, komentuje wygląd i składa propozycje związane z seksem może być bardzo krępująca i przykra, a przede wszystkim niebezpieczna. Bardzo dobrze, że jesteś ostrożna i starasz się nie wracać do domu sama, oraz że do nas napisałaś.

Nikt nie ma prawa Cię zaczepiać

Ważne, abyś wiedziała, że nikomu nie wolno zaczepiać Cię w taki sposób. Nie wolno zmuszać drugiej osoby do czegoś, czego ona nie chce, czy sprawiać swoim zachowaniem, że ktoś czuje się skrępowany. Jest też tak, że zaczepianie dzieci i młodzieży przez osoby dorosłe i proponowanie im np. oglądania filmów pornograficznych, jest przestępstwem.

Ważne, abyś powiedziała o tym osobie dorosłej

Napisałaś, że wstydzisz się powiedzieć o tej sytuacji rodzicom. Rozumiemy, że możesz czuć się skrępowana tym co Ci się przytrafiło. Warto jednak żebyś pamiętała, że nie zrobiłaś nic nieodpowiedniego. To ten mężczyzna ponosi odpowiedzialność za sytuację i on zrobił coś, co jest niewłaściwe. Ty masz prawo zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo, poprosić dorosłych o pomoc, i powiedzieć o tym, czego się obawiasz. Kiedy podzielisz się z kimś tym, co przeżywasz, możesz poczuć się bezpieczniej, a dorośli, np. rodzice będą mogli otoczyć Cię opieką.

Co o tym myślisz? Z kim dorosłym byłoby Ci najłatwiej porozmawiać o sytuacji, która Ci się przytrafiła? Z rodzicami? A może z kimś innym czułabyś się swobodniej w czasie rozmowy?

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111