ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Kiedy czujesz, że ktoś zmusza Cię do zachowań związanych z seksualnością nazywamy to wykorzystywaniem seksualnym. Masz pełne prawo bronić się przed tym, gdyż jest to przestępstwem nawet wtedy, gdy inni uważają to jedynie za żart i wygłupy.

Wykorzystywanie seksualne


Jeśli ktokolwiek dotyka Cię w sposób, w jaki sobie nie życzysz, lub chce, żebyś Ty go dotykał/a, jeśli ktoś mówi o Twoim ciele w sposób, który Cię zawstydza lub obraża, to łamie prawo. Nikomu nie wolno wbrew Twojej woli oglądać Cię nago lub rozbierać się przed Tobą, pokazywać Ci zdjęć lub filmów ze scenami pornograficznymi, zadawać Ci pytań o Twoje intymne sprawy.

Nieważne jest, czy robi to osoba dorosła, czy ktoś w Twoim wieku, czy znasz tę osobę, czy jest to ktoś zupełnie obcy. Kiedy czujesz, że ktoś zmusza Cię do zachowań związanych z seksualnością nazywamy to wykorzystywaniem seksualnym. Masz pełne prawo bronić się przed tym, gdyż jest to przestępstwem nawet wtedy, gdy inni uważają to jedynie za żart i wygłupy.


Jeśli zdarza się, że ktoś dotyka Cię w sposób, który sprawia Ci przykrość i nie wiesz co z tym zrobić, to zastanów się, czy znasz jakąś dorosłą osobę, której mógłbyś/mogłabyś  zaufać i porozmawiać z nią o swoim problemie. Może to być Twój rodzic, nauczyciel, szkolny psycholog lub ktoś z dalszej rodziny (np. ciocia, wujek).


Jeśli nie wiesz kogo poprosić o pomoc, to pamiętaj, że zawsze możesz zadzwonić do nas i porozmawiać o swoim problemie lub napisać do nas wiadomość.