ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Współżycie seksualne - zanim podejmiesz decyzję...

W wieku kilkunastu lat możesz coraz częściej myśleć o bliskości fizycznej z drugą osobą: o pocałunkach, przytulaniu, dotykaniu się, i o seksie. To zupełnie naturalne, że ta sfera życia coraz bardziej Cię interesuje. Warto jednak pamiętać, że rozpoczęcie współżycia seksualnego to duży i odpowiedzialny krok, na który musisz być gotowy/a nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Często jest tak, że młodym osobom wydaje się, że są gotowe na seks, bo bardzo kochają swojego chłopaka/swoją dziewczynę, albo dlatego, że ciekawi je jak to jest. Ty też możesz tak myśleć.
W rzeczywistości jednak ani Twoje ciało ani psychika mogą nie być gotowe na tak poważny krok, jakim jest współżycie.

Jeśli masz dziewczynę/chłopaka i chcecie być ze sobą blisko, dajcie sobie czas na:

  • pocałunki,
  • przytulanie,
  • uczenie się wzajemnie tego, co Wam sprawia przyjemność,
  • i rozmowy na tematy bliskości i seksu.

To ważne, żeby podejmując decyzję o pierwszym razie ufać sobie wzajemnie. Zarówno dla chłopaka, jak i dla dziewczyny pierwszy kontakt seksualny to ważne przeżycie i dobrze by odbył się w atmosferze bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego, że współżycie seksualne jest tak ważną i delikatną sferą życia, oraz ze względu na możliwą niedojrzałość fizyczną i emocjonalną młodych ludzi, w Polsce funkcjonuje prawo, które mówi, że współżycie seksualne z osobą przed 15-stym rokiem życia jest zakazane. Takie prawo istnieje po to, aby chronić młodych ludzi przed podjęciem nieodpowiedzialnej decyzji. Dzięki temu zyskują czas na przemyślenie swojej decyzji o rozpoczęciu współżycia.