ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Ważne abyś pamiętał/a, że masz prawo zadać każde pytanie lekarzowi gdy coś jest dla Ciebie niejasne, np. po co przepisuje leki lub ile czasu będziesz je zażywał/a.

Wizyta u psychiatry

"Czasem zmagamy się z problemami, które wymagają konsultacji lub leczenia przez psychiatrę. Wizyta u psychiatry może budzić różne uczucia, takie jak stres czy niepewność. Jeśli chcesz wiedzieć kim jest psychiatra, czym różni się od psychologa, a także w jakich sprawach i w jaki sposób może pomóc, przeczytaj nasz artykuł."

Z pierwszą wizytą u psychiatry może być podobnie jak z wizytą u innego lekarza lub u psychologa. Taka wizyta może wiązać się z wieloma emocjami między innymi niepokojem, stresem i obawami. To naturalne ponieważ wśród młodych osób krąży wiele mitów na temat wizyty u psychiatry. Takie niesprawdzone informacje mogą potęgować obawy i wówczas trudno jest się na taką wizytę zdecydować. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam co może się wydarzyć podczas takiej wizyty oraz z czym związany jest kontakt z takim specjalistą.  

Po co idziemy do psychiatry?

Psychiatra to lekarz, który może zdiagnozować nasze dolegliwości związane z psychiką. Czasem kiedy czujemy się gorzej np. odczuwamy smutek, niechęć do kontaktów z kolegami czy koleżankami, trudności ze snem czy koncentracją to zastanawiając się co się z nami dzieje przychodzi nam na myśl depresja. Psychiatra właśnie jest w stanie zdiagnozować i ocenić co się z nami dzieje i czy nasze dolegliwości to np. depresja lub czy dzieje się z nami coś innego. Kontakt z psychiatrą jest bardzo pomocny ponieważ razem z takim specjalistą można się zastanowić co zrobić aby poczuć się lepiej i jakie działania podjąć aby odzyskać siły. Psychiatra to lekarz, który powinien okazać nam zrozumienie i dokładnie dopytać co się z nami dzieje. To ważne aby powiedzieć takiemu lekarzowi jak się czujemy i co nam dolega.

Czy wizyta u psychiatry oznacza, że jestem chora/y psychicznie?

Często podczas takiej wizyty młode osoby obawiają się, że lekarz zdiagnozuje jakąś chorobę psychiczną. To zrozumiałe, że takie myśli mogą budzić niepokój i możemy obawiać się takiej diagnozy. Otóż taka wizyta  i kontakt z psychiatrą nie musi oznaczać, że specjalista zdiagnozuje nam chorobę. Lekarz psychiatra jest po to aby sprawdzić to co się z nami dzieje i udzielić odpowiedniej pomocy np. wsparcia. Jeśli natomiast rzeczywiście okaże się, że cierpimy z powodu choroby lub zaburzeń psychicznych, to właśnie psychiatra jest odpowiednią osobą, która będzie mogła pomóc nam w leczeniu.

Czy psychiatra przepisuje leki i umieszcza w szpitalu?

Może tak się zdarzyć, że psychiatra zdecyduje, że jedną z form leczenia będzie farmakoterapia, czyli przyjmowanie leków. To zrozumiałe, że może to budzić wiele obaw i niezrozumianie. Ważne abyś pamiętał/a, że masz prawo zadać każde pytanie lekarzowi np. po co przepisuje leki lub ile czasu będziesz je zażywał/a. Leki są po to aby pomóc poczuć się lepiej pacjentowi. Inną z form leczenia jest hospitalizacja czyli pobyt w szpitalu. Lekarz może o niej zdecydować wspólnie z Twoimi rodzicami. Dzięki takiemu pobytowi można przeprowadzić szereg badań aby dokonać lepszej diagnozy i udzielić odpowiedniej pomocy. Różnica pomiędzy leczeniem szpitalnym a takim w gabinecie polega na tym, że w szpitalu pacjent ma stałą opiekę lekarską i intensywniejsze leczenie niż w gabinecie psychiatry.

Psychiatra może również zalecić psychoterapię, jako kolejną formę leczenia. Psychoterapia polega na regularnych, stałych spotkaniach z psychoterapeutą, czyli specjalistą odpowiednio przygotowanym do leczenia różnych zaburzeń i trudności związanych z naszą psychiką.

Gdzie można skorzystać z takiej pomocy?

Psychiatrę najczęściej można spotkać w przychodni/poradni lekarskiej. Często też taki lekarz przyjmuje w prywatnym gabinecie - jednak taka wizyta zwykle jest płatna. Ważne abyś wiedział/a , że na wizytę do psychiatry będę musieli wyrazić zgodę Twoi rodzice, jednak nie zawsze będą musieli być z Tobą podczas wizyty. Zawsze możesz poprosić o rozmowę bez obecności rodziców, a lekarz zdecyduje czy jest to możliwe czy nie.

Czy ktoś się dowie, że leczę się u psychiatry?

O tym, że korzysta się z pomocy takiego specjalisty nie musi nikt wiedzieć, oprócz Ciebie i Twoich rodziców. Jeśli nie chcesz nikomu o tym mówić to nie musisz tego robić. Taka informacja nie trafia również do szkoły czy nauczycieli. Kontakt z lekarzem psychiatrą jest indywidualną sprawą każdej osoby i obowiązuje go tajemnica lekarska.