ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Wciąż jest mi smutno - co robić?

Ostatnio nic mi się nie chce i ciągle jestem smutna. A są takie dni kiedy nie wiem, co mam ze sobą zrobić i chce mi się płakać. Wtedy sobie myślę, że nie jestem nikim fajnym i że nikt mnie nie lubi. W szkole trudno mi się skupić na lekcjach. Przestałam chodzić na koszykówkę, bo nie chce mi się wychodzić z domu. .. Co się ze mną dzieje? Już tak dłużej nie mogę!
 

Zespół 116 111 odpowiada:

Od pewnego czasu masz gorszy nastrój. Jest Ci smutno, nie masz ochoty na to, co wcześniej było dla Ciebie przyjemne i myślisz o sobie w negatywny sposób. Dobrze, że zdecydowałaś się poszukać pomocy.Gorszy nastrój może pojawić się z różnych przyczyn. Czasami jakieś zdarzenie może sprawić, że martwimy się i wtedy trudno jest się czymkolwiek cieszyć. Być może coś takiego wydarzyło się u Ciebie? Bywa też, że trudno odgadnąć przyczyny złego nastroju,a mimo to czujemy się przygnębieni.


Co się dzieje z samopoczuciem w okresie dojrzewania:

Takie momenty gorszego samopoczucia mogą być związane ze zmianami, jakie towarzyszą dorastaniu. Jest to trudny dla wielu młodych osób czas, w którym zmienia się nasze ciało, kształtuje się osobowość i kiedy podejmujemy się wielu nowych ról i zadań. W tym czasie wiele osób zaczyna patrzeć na świat inaczej. Mocniej skupiają się na wewnętrznych przeżyciach, które mogą być bardzo silne. Wiele osób czuje się wtedy zagubionych w związku ze zmianami, jakie pojawiają się w życiu. Często pojawia się poczucie, że jest się innym od pozostałych osób, oraz obawa, że nie jest się akceptowanym. A temu może towarzyszyć samotność.


Gdzie poszukać wsparcia:

Czy myślałaś o tym, co mogłoby pomóc Ci poczuć się lepiej? W gorszych chwilach ważne, by nie zostawać samemu i nie zamykać się w sobie. Nawet jeśli brakuje na to chęci i energii, dobrze jest spróbować porozmawiać z kimś zaufanym. Rozmowy mogą pomóc znaleźć przyczynę gorszego nastroju. Mogą także przynieść Ci ulgę i dać poczucie, że nie musisz radzić sobie z tym sama. Zaufanymi osobami mogą być przyjaciele, ktoś z rodziny. Dobrze, gdy o takich problemach wiedzą rodzice - mogą wtedy poszukać sposobów, aby pomagać Ci na co dzień.

Jeśli smutek, zmęczenie i niechęć do robienia różnych rzeczy nie mijają przez długi czas, warto rozważyć, czy nie zwrócić się po pomoc specjalisty - np. psychologa. Psycholog może pomóc spojrzeć na sytuację z innej strony oraz wesprzeć w szukaniu sposób radzenia sobie z trudnymi uczuciami. Do psychologa możesz udać się w szkole, lub porozmawiać z rodzicami o tym, by zapisali Cię na wizytę do poradni.

Zachęcamy Cię także, abyś zadzwoniła do nas. W rozmowie z konsultantem będziesz mogła opowiedzieć dokładniej o tym, jak się czujesz, a wspólnie zastanowimy się, co mogłoby Ci pomóc.

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111