ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Stres przed egzaminem !

 

Wielu z Was ma to już za sobą, ale niektórych dopiero czeka egzamin gimnazjalny lub maturalny. Często przed ważnymi egzaminami możemy odczuwać stres i napięcie. Nasze myśli skupione są wtedy na tym czego jeszcze musimy się nauczyć.  Bywa że mamy gorsze samopoczucie lub obawiamy się jak wypadniemy. Stres przed ważnym wydarzeniem jest czymś zupełnie naturalnym i zrozumiałym. 

Stres możemy odczuwać w nowej sytuacji lub kiedy pojawiają się jakieś trudności. Czasem może pojawiać się wtedy, gdy bardzo nam zależy żeby np. wypaść jak najlepiej lub zrealizować zamierzone cele. To jak silny jest stres zależy od tego, jak oceniamy nasze możliwości związane z poradzeniem sobie ze zbliżającym się sprawdzianem lub jak radziliśmy sobie wcześniej w podobnych sytuacjach. Stres mobilizuje nas do działania jeśli nie jest zbyt silny i nie trwa długo ( np. zaczyna się na kilka dni przed sprawdzianem, a nie już miesiąc przed).


Niestety może mieć na nas również niekorzystny wpływ i na przykład utrudniać skupienie na nauce.  Może pojawić się wtedy:

  • ból głowy
  • ból brzucha
  • suchość w ustach
  • nadmierne pocenie się
  • brak apetytu
  • drżenie rąk
  • problemy ze snem

Każdy może mieć inny skuteczny sposób radzenia sobie ze stresem.

Dla jednych pomocne może być przyjemne spędzenie czasu z przyjaciółmi. Inni wolą pobyć w samotności i na przykład posłuchać ulubionej muzyki, poczytać książkę, obejrzeć film. W radzeniu sobie ze stresem mogą być także pomocne techniki relaksacyjne, polegające między innymi na spokojnym oddychaniu, wyciszeniu się, skupieniu na tym co miłe i przyjemne. Wiemy też, że dla wielu osób rozładowanie stresu możliwe jest poprzez ruch, dlatego spacerują, biegają, ćwiczą lub uprawiają swój ulubiony sport.

Jeśli trudno Ci znaleźć sposób, który Tobie pomoże poradzić sobie ze stresem – zadzwoń do nas na 116 111. Wspólnie możemy się zastanowić co zrobić, aby mniej się stresować przed ważnym wydarzeniem.

Trzymamy za Was kciuki !