ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Strata bliskiej osoby

Wydaje się, że wiemy, iż każdy się rodzi, a później umiera. Dotyczy to większości elementów świata, który nas otacza: roślin, zwierząt i ludzi. Wiemy, że każdego czeka śmierć, ale nie myślimy o tym na co dzień. Dopiero kiedy śmierć pojawia się blisko nas – umiera ktoś dla nas ważny, ktoś, kogo kochaliśmy, uświadamiamy sobie, że śmierć jest naprawdę.

 

Jeśli zmarł ktoś Tobie bliski: osoba z rodziny, przyjaciel/przyjaciółka, osoba którą znałeś/znałaś to zupełnie naturalne, że:

  • jest Ci źle, jesteś smutny/a i przygnębiony/a;
  • czujesz się zagubiony/a, nagle rzeczy, które były dla Ciebie ważne, przestają mieć znaczenie;
  • świat wokół Ciebie może wydawać Ci się obcy;
  • możesz bać się, że wydarzy się coś strasznego, ale nie potrafisz powiedzieć co;
  • tęsknisz za osobą, która zmarła;
  • możesz czuć złość do osoby, która nie żyje lub do ludzi, którzy Cię otaczają;
  • nie masz ochoty na jedzenie;
  • masz problemy ze spaniem.


Czas po utracie ważnej osoby nazywamy żałobą. Przeżywamy wtedy zwykle bardzo silne emocje. Jeśli masz ochotę płakać – płacz. Nie wstydź się łez – zazwyczaj przynoszą one ulgę i ukojenie. Może być też tak, że łzy nie będą chciały nadejść. To nic złego, każdy inaczej przeżywa trudne chwile.

Poszukaj wspracia

Ważne, abyś w tym czasie nie był sam/nie była sama. Jeśli potrzebujesz czyjejś pomocy, spróbuj znaleźć osobę, z którą możesz porozmawiać, popłakać, czy chociaż pobyć w ciszy. Może to być Twój rodzic, nauczyciel, szkolny psycholog lub ktoś z dalszej rodziny (np. ciocia, wujek, babcia, dziadek itp.). Rozmowa o smutnych przeżyciach, choć nie jest łatwa, często pozwala je lepiej zrozumieć i zaakceptować. Jeśli nie masz ochoty rozmawiać, czasem może wystarczyć zwykłe przytulenie się do kogoś komu ufasz i z kim możesz podzielić się swoimi uczuciami.


Jeśli masz wątpliwości co zrobić, nie wiesz z kim mógłbyś/mogłabyś porozmawiać to czekamy na Ciebie pod numerem 116 111. Zawsze możesz do nas zadzwonić i porozmawiać o swoim problemie. Wspólnie zastanowimy się jak sobie z nim poradzić.