ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Jeśli ktoś opublikował

Twoje intymne zdjęcie

bez Twojej wiedzy/zgody

łamie polskie prawo

a Ty możesz chronić siebie.

Skontaktuj się z nami!

Seksting

Seksting polega na wysyłaniu innym osobom za pośrednictwem internetu lub telefonu komórkowego swoich intymnych zdjęć lub filmów. Jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ w części przypadków takie zdjęcia i filmy są niezgodne z prawem. Poza tym raz wysłane intymne materiały mogą pozostać w posiadaniu osoby, która je otrzymała i zostać użyte przez nią w dowolny sposób. Często zdarza się, że trafiają w ręce niepowołanych osób i stają się narzędziem cyberprzemocy: szantażu czy zastraszania osoby, która się na nich znajduje. Mogą również zostać opublikowane w widoku publicznym bez zgody osoby, która na nich jest.


Sexting plakat


W wieku dojrzewania to naturalne, że czasem zastanawiasz się i chcesz sprawdzić, co na Twój temat myślą inni ludzie. Masz prawo do tego, aby się wyróżnić i zaimponować swoim rówieśnikom. Możesz też być ciekawa/y zachowań, których jeszcze nie próbowałaś/eś. Zdarza się, że inna osoba może Cię zachęcać do wysłania takich zdjęć na dowód uczuć, które odczuwasz wobec niej. W takich sytuacjach wysłanie innym osobom lub opublikowanie roznegliżowanej fotki może się okazać bardzo złym pomysłem, który spowoduje niebezpieczne i przykre konsekwencje. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa zmuszać Cię do wysłania takich zdjęć i narzucać Ci oglądania intymnych zdjęć innej osoby.  

Dlatego warto kilka razy się zastanowić, zanim zdecydujesz się podzielić z kimś takimi zdjęciami. Pamiętaj, że relacje z ludźmi czasem się zmieniają. Osoba, która jest Ci bliska dziś za kilka miesięcy lub lat może mieć do Ciebie inne nastawienie. Zdarza się, że do urządzenia takiego jak telefon/tablet dostęp uzyskują niepowołane osoby, które również mogą wejść w posiadanie Twoich zdjęć.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Świadomość tego, że praktycznie każdy użytkownik może nagrać to, co widzi na ekranie może pomóc Ci pozostać bardziej ostrożną/ ostrożnym podczas korzystania z serwisów oferujących videoczaty. Zdarza się, że spotkania online są nagrywane i stają się materiałami używanymi do szantażu osoby, która się na nich znajduje.

Jeśli zdarzyło się, że ktoś namawia Cię na wysłanie intymnych zdjęć lub filmów, albo już takie materiały są w posiadaniu innych osób i obawiasz się o to, co będzie dalej -  skontaktuj się z nami.

Pamiętaj, że wysyłając swoje intymne zdjęcie lub film, tracisz kontrolę nad tym, co się z nimi dalej stanie.