ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Prezerwatywy

Decyzja o rozpoczęciu współżycia jest bardzo ważnym momentem w życiu młodych osób. Zanim się ją podejmie ważne jest, aby dobrze to przemyśleć i odpowiedzieć sobie na pytanie – czy na pewno jestem na to gotowy/a. Poczytaj więcej na ten temat TUTAJ oraz TUTAJ.

Jeżeli Ty i Twój partner/partnerka zdecydowaliście się na rozpoczęcie współżycia, bardzo ważne jest abyście pomyśleli teraz o odpowiedniej ANTYKONCEPCJI.

Antykoncepcja to różne metody zapobiegające zajściu w ciążę. Warto jednak pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji NIE DAJE 100% pewności. Dlatego decydując się na uprawianie seksu trzeba pamiętać, że niesie to za sobą różne konsekwencje.

Co warto wiedzieć

Prezerwatywy są dość łatwo dostępnym środkiem antykoncepcyjnym – można je kupić bez recepty w aptece lub drogerii. Ich zadaniem jest stworzenie bariery dla plemników i uniemożliwienie im przedostanie się do pochwy, a co za tym idzie doprowadzenie do zapłodnienia.

Ważne jest to, że poza ochroną przed ciążą zwiększają ochronę przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową np. wirusem HIV.

Zanim zaczniesz stosować prezerwatywy warto dowiedzieć się, jak prawidłowo ich używać. Pozwoli to w trakcie zbliżenia uniknąć wielu stresów i nieporozumień. Taka instrukcja dołączona jest do opakowania prezerwatyw, ale również możesz ją znaleźć na stronie Edukatorów Seksualnych www.ponton.org.pl.