ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Nieuprawniony dostęp

Zdarza się, że ktoś bez naszej wiedzy i zgody próbuje uzyskać dostęp do naszego komputera, konta, profilu czy bloga. Często chce w ten sposób uzyskać i przejąć informacje, które publikujemy lub przechowujemy.

Kradzież danych polega na wyciąganiu pewnych informacji (m.in. danych osobowych) od konkretnej osoby, przez osoby niepowołane (które nie mają na to pozwolenia).

Każdy Polak ma prawo do ochrony danych osobowych w myśl Ustawy o Ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku.

Dane osobowe to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Daną osobową będzie, więc każda informacja, pozwalająca na ustalenie tożsamości osoby nawet pośrednio, poprzez inne posiadane informacje. Daną osobową będzie mógł stanowić np.: imię i nazwisko, adres IP komputera zdjęcie, e-mail,; jeśli przy ich pomocy możemy ustalić kim jest dana osoba.


Skradzione dane wywołują wiele zamieszania. Problemem może być wtedy nie tylko spam (niezamawiana poczta - np. reklama kosiarek do trawy), ale także ktoś może się pod nas również podszywać. Udając nas, taka osoba może np. dokonywać zakupów na nasze konto.


Kiedy szczególnie narażamy się na nieuprawniony dostęp?

Poprzez korzystanie z programów niewiadomego pochodzenia; takie programy mogą zawierać wirusy (np. uszkadzające nasz dysk, przekazujące informacje nt. tego co robimy na swoim komputerze)

Poprzez otwieranie okienek, korzystanie linków i aplikacji z nieznanych źródeł

Korzystając z serwisów, portali bez odpowiednich zabezpieczeń (np. brak regulaminu, brak kontaktu z administratorem)

Podając hasła dostępu do naszych kont i profili innym osobom

Kiedy dzielimy się danymi o sobie, gdy nie jest to wymagane (na różnych serwisach czy z innymi użytkownikami sieci)

 

JAK SIĘ CHRONIĆ?

Jest kilka zasad bezpieczeństwa, których należy  przestrzegać:

NIE PODAWAJ nikomu danych (chyba, że są wymagane przy rejestracji - wtedy tylko w sprawdzonych serwisach publicznych), gdy ktoś wypytuje Cię o Twoje dane - NIE ODPOWIADAJ; najlepiej skończyć taką rozmowę

jeżeli nie musisz, NIE UMIESZCZAJ ważnych danych na komputerze podłączonym do sieci

BĄDŹ OSTROŻNA/Y w nowych miejscach w sieci - nie wiadomo jak działają - sprawdzić jaki jest regulamin miejsca oraz czy możliwy jest kontakt z administracją

SPRAWDŹ ZABEZPIECZENIA podczas zakupów w sieci

dbaj cały czas o odpowiednią ochronę swojego komputera - ZAINSTALUJ PROGRAM ANTYWIRUSOWY i WŁĄCZ FIREWALL  (działający jak zapora nie dopuszczająca szkodliwych elementów)

AKTUALIZUJ PROGRAMY, z których korzystasz

BĄDŹ CZUJNA/Y- niezależnie od użytego zabezpieczenia nie mamy pewności czy będzie ono wystarczające

 

Włamania zdarzają się również na telefony komórkowe.

Telefony komórkowe nowej generacji mają funkcje zbliżone do komputerów,  przez
co są narażone na działania wirtualnych  przestępców. Zdarza się, że pobierając
z  Internetu na telefon grę lub aplikację  niewidomego pochodzenia, możemy  wraz
z  nią ściągnąć  wirusa. Taki wirus może zniszczyć  cały system operacyjny telefonu oraz  doprowadzić do utraty wszystkich danych i  kontaktów, które mieliśmy w nim zapisane.

 

Jak się zabezpieczyć?

Włączaj usługę bluetooth i WIFI tylko wtedy, gdy z niej korzystasz.

Nie akceptuj propozycji połączenia z nieznanymi  urządzeniami.

Nie pobieraj aplikacji i gier z nieznanych źródeł.

Zawsze czytaj regulaminy aplikacji i gier, które zamierzasz pobrać.

                           

Co można zrobić w przypadku kradzieży?

W przypadku kradzieży tożsamości w internecie, należy przede wszystkim zwrócić się do prowadzących serwisy, w których znajdują się przejęte przez hakera konta. Wykorzystaj e-mail i szybko skontaktuj się z administratorami - opisz dokładnie sytuację, tak aby uwiarygodnić problem i poproś  o zablokowanie kont tak szybko, jak to możliwe. Dzięki temu nie stracisz swojej reputacji przez np. spamowe wpisy na forach publikowane w Twoim imieniu.

 

Jeśli nie możesz znaleźć adresu administratorem strony skontaktuj się z nami!

Poza tym warto zmienić wszystkie hasła i loginy do serwisów internetowych z których korzystasz, po to, aby nie było możliwe logowanie przy użyciu starych danych. Zrób to nawet, jeśli te konta wydają się być nienaruszone - być może ktoś zechce skorzystać z nich w przyszłości.

Sytuacja, w której korzystasz z jednego hasła do większej grupy witryn jest niebezpieczna - jak najszybciej zmień hasło (najlepiej stwórz kilka różnych).

I wreszcie trzeba też sprawdzić, czy i jakie transakcje zostały zawarte w serwisach aukcyjnych czy sklepach internetowych gdzie mamy konta. Wszelkie „dodatkowe" zakupy czym prędzej anuluj oraz skontaktuj się ze sprzedawcami wyjaśniając problem.

W sytuacji gdy nie będziesz wiedział/ła jak to zrobić, bądź będą działy się rzeczy, które Ciebie niepokoją, skontaktuj się z nami.

Jeżeli skradzione zostały dane związane z kontem bankowym lub kartą kredytową  nie należy kontaktować się w imieniu innych osób, bądź rodziców. Nie wolno korzystać z cudzych kart, jeżeli takie znajdziemy, w takiej sytuacji należy opowiedzieć rodzicom, bądź zaufanej osobie dorosłej o całej sytuacji.

 

Zgłoszenie przestępstwa

Jeśli skradziono Ci wyłącznie dane o niskiej wartości, np. login do forum dyskusyjnego, wtedy Twoje działania powinny się raczej ograniczyć do zabezpieczenia konta oraz komputera  przed kolejnymi atakami.

Jeżeli jednak skradzione zostały dane np. do karty kredytowej Twoich rodziców, lub też wykonano jakieś zakupy na Twoje konto - wtedy trzeba skontaktowac się z policją.

Jeżeli korzystałeś z karty kredytowej rodziców, lub ktoś wykonał zakupy na Twoje konto, ktoś włamał sie na twoje konto, profil, blog, ktoś podszywa się pod ciebie w celu ośmieszenia, padłeś ofiarą nękania, zastraszania i gróźb w Internecie i za pośrednictwem telefonów komórkowych jest to wykroczenie i możesz zgłosić je na policję.

Jeżeli masz mniej niż 18 lat w takiej sytuacji zawiadomienie na policję lub do prokuratury składają w Twoim imieniu osoby dorosłe: rodzice lub opiekunowie prawni.


 Co można zrobić, jeśli ktoś przejął dostęp do Twojego konta?               

1. Przede wszystkim jak najszybciej skontaktuj się z administratorem poprzez formularz kontaktowy z adresu e-mail, który został użyty podczas rejestracji. Gdy dostęp do poczty elektronicznej również został przejęty, kontakt ten można uzyskać pisząc z jakiegokolwiek adresu (domownika, alternatywnego konta pocztowego). Ważne, żeby zgłosił/a  to osoba, której dokonano kradzieży konta osobiście, a nie poprzez osoby trzecie!

W momencie powiadomienia administracji o zaistniałym incydencie należy przede wszystkim podać: login, link do profilu, adres e-mail użyty podczas rejestracji (a także informację czy posiadasz do niego dostęp), datę urodzenia, przybliżoną lub rzeczywistą datę utracenia dostępu do profilu, nazwę dostawcy internetowego, a także personalia osoby, którą podejrzewasz o nieuprawnione korzystanie z Twojego konta.

2. Ważne, by w miarę szybko zmienić hasło

3. W sytuacji gdy masz z tym trudność, bądź będą działy się rzeczy, które Cię zaniepokoją, skontaktuj się z nami Helpine.org. pl pomaga w sytuacjach gdy przydarzy

4. Niezależnie od zgłoszenia włamania poprzez formularz kontaktowy, masz możliwość powiadomienia o tym policji. Należy wtedy podać dane personalne, login i link do profilu. Pomocnym byłoby wskazanie, który adres e-mail ma być przypisany do profilu (w przypadku braku możliwości odzyskania dostępu do pierwotnego adresu). Sprawa włamania leży jak najbardziej w kompetencjach policji, gdyż bezprawne przejęcie konta jest przestępstwem (kodeks karny art. 267 i 268a). Wyłącznie rodzice  lub opiekunowie prawni mogą zgłosić przestępstwo w Waszym imieniu.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo konta!

Bezpieczeństwo konta należy traktować bardzo poważnie. Aby  Twój komputer i konto pozostały bezpieczne, zalecamy regularne wykonywanie następujących czynności:

Sprawdzaj, czy na komputerze nie ma wirusów i niebezpiecznych programów. Uruchamiaj skanowanie swojego komputera, korzystając ze sprawdzonego oprogramowania antywirusowego. Jeśli skanowanie wykryje podejrzane programy lub aplikacje, usuń je natychmiast.

Regularnie aktualizuj opcje odzyskiwania konta. Pamiętaj o aktualizowaniu opcji odzyskiwania konta, aby były one stale aktualne.

Zmieniaj swoje hasło przynajmniej dwa razy w roku. Wybieraj hasła zawierające kombinację cyfr, znaków i liter o różnej wielkości, co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo Twojego konta. 

Wykonuj regularnie aktualizacje systemu operacyjnego i przeglądarki. Niezależnie od tego, czy używasz systemu Windows, czy Mac OS, zalecamy włączenie ustawienia automatycznej aktualizacji i aktualizowanie systemu po otrzymaniu odpowiedniego powiadomienia. Aby sprawdzić dostępność aktualizacji w przeglądarce Internet Explorer, wybierz menu Narzędzia i kliknij polecenie Windows Update. W przeglądarce Firefox kliknij kartę Pomoc i wybierz polecenie Sprawdź dostępność aktualizacji.

Nigdy nie używaj hasła do konta w innej witrynie. Jeśli wprowadzisz swoje hasło w zewnętrznej witrynie, a ona padnie ofiarą ataku, ktoś może podjąć próbę zalogowania się na Twoje konto  przy użyciu tych samych danych.

Chroń swoje hasło. Nigdy nie wprowadzaj hasła po kliknięciu linku w wiadomości e-mail otrzymanej z niezaufanej witryny. Zawsze przechodź bezpośrednio do witryny z której chcesz korzystać. Nigdy nie wysyłaj hasła pocztą e-mail.

Pamiętaj!

Nigdy nie zdradzaj nikomu swojego hasła. Jeśli to jednak zrobisz, zmień je jak najszybciej.

Używaj silnego hasła i nie zapisuj go ani nie wysyłaj pocztą e-mail

Uruchamiaj skanowanie i zmieniaj hasła natychmiast po zauważeniu jakichkolwiek zmian na koncie, które nie zostały zainicjowane przez Ciebie.

Wyloguj się po każdym użyciu komputera w miejscu publicznym. Po zakończeniu korzystania z konta kliknij link „Wyloguj się" znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu.

Regularnie usuwaj formularze, hasła, pliki z pamięci podręcznej i pliki typu cookies (ciasteczka) w przeglądarce, szczególnie na ogólnodostępnych komputerach.