ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Nawiązywanie nowych znajomości


Często w wiadomościach, które od Was dostajemy pytacie o nawiązywanie znajomości oraz o sposoby na poznanie nowych osób. Rozumiemy, że ten temat może być dla Was szczególnie ważny i czasem możecie potrzebować jakichś podpowiedzi. Taka potrzeba nawiązywania kontaktu z innymi osobami oraz zawierania nowych znajomości jest czymś zupełnie naturalnym. Jednocześnie sytuacje takie mogą budzić różne wątpliwości, czy obawy.

Bywa tak, że zależy nam na poznaniu kogoś gdy jesteśmy w jakimś nowym miejscu np. nowej szkole czy na kolonii. Może być również tak, że nawet będąc już jakiś czas w danym miejscu chcemy bardziej zbliżyć się do kogoś lub poznać osobę, którą do tej pory kojarzymy jedynie „z widzenia”.

Postanowiliśmy zapytać młode osoby w jaki sposób poznały swoich obecnych przyjaciół i  znajomych. Oto niektóre odpowiedzi:

Z Waszych doświadczeń:

"Jak to się stało, że poznałaś/eś swoich obecnych przyjaciół?"

„Na początku w szkole czułam się bardzo zestresowana, trudno mi było się odnaleźć. Dużo zmieniło się gdy zapisałam się do drużyny siatkarskiej (bardzo lubię ten sport! ;)). Tam poznałam Olkę. Wspólne ćwiczenia i omawianie w szatni odbytych treningów zbliżyło nas do siebie. Jakoś udało mi się przełamać  i zaproponowałam jej wspólne spotkanie po treningu.” Ada, 13 lat

„U mnie to tak wszyło naturalnie! Po prostu pierwszego dnia trzeba było z kimś usiąść w ławce i ja trafiłem na Oskara. Przyznam się, że wcześniej na przerwie trochę obserwowałem nową klasę i właśnie Oskar wydał mi się spoko. Obaj lubimy gry komputerowe i śmiejemy się z tych samych rzeczy. To mój najlepszy kumpel.”  Mateusz, 16 lat

„Na lekcji biologii pani zaproponowała nam udział w projekcie o ochronie środowiska. Wahałam się, ale  w końcu zgłosiłam się. Tak poznałam swoich obecnych znajomych. Razem wykonywaliśmy zadanie i to pozwoliło nam się lepiej poznać.” Karolina, 17 lat

„ W nowej klasie długo nie miałam z nikim dobrego kontaktu. Wydawało mi się, że jestem zupełnie inna niż moje koleżanki. Przed zakończeniem roku jechaliśmy na Zieloną Szkołę. Okazało się, że będę w pokoju z trzema dziewczynami z mojej klasy. Wcześniej  rzadko z nimi  rozmawiałam. Byłam przerażona! Nawet myślałam, żeby w ogóle nie jechać na wycieczkę. Ostatecznie przekonała mnie moja siostra. Już pierwszego wieczora okazało się, że mamy z dziewczynami dużo wspólnych tematów. Teraz jest  między nami OK, żałuję tylko, że wcześniej  do nich nie zagadałam.” Oliwia, 14 lat

Czytając Wasze wypowiedzi myślimy, że nie ma jednego sposobu na to, żeby znaleźć przyjaciół i rozpocząć nową znajomość. Nie ma też uniwersalnych zasad, które sprawdziłyby się w każdej sytuacji. To zrozumiałe, że początkowo mogą pojawiać się różne obawy.

 

Jakie myśli i uczucia mogą się pojawić?

  • niepewność i zagubienie
  • poczucie, że nie wiesz, co masz mówić lub jak powinieneś się zachować
  • zastanawiasz się jak zostaniesz odebrany i co inni mogą o Tobie pomyśleć
  • uczucie skrępowanie czy zawstydzenie podczas rozmów z innymi
  • może też pojawiać się ciekawość drugiej osoby i chęć sprawdzenia siebie w nowej sytuacji

Te wszystkie uczucia są naturalne. Myślimy, że nie ma nic złego w tym, że możemy potrzebować czasu by nabrać gotowości do tego by kogoś poznać. Na początku może być potrzebne oswojenie się z nowymi osobami. Niektórzy mogą potrzebować dłużej przebywać i obserwować innych, zanim sami zdecydują się odezwać. Inni natomiast mogą chcieć szybko nawiązać nową znajomość, sprawdzić jak się w niej czują by podjąć decyzję czy chcą ją kontynuować. Dobrze gdy postępujemy w zgodzie ze sobą i robimy to, na co w danej chwili czujemy się gotowi.


Co może pomóc?

  • Poprzez rozmowy zwykle poznajemy inne osoby. Wydaje nam się, że początkowo mogą to być zwykłe rozmowy dotyczące np. zainteresowań, komentowanie tego, co dzieje się w szkole, rozmowa o lekcjach itp.. Czasem gdy nie wiemy, co powiedzieć, możemy zdać pytanie dotyczące drugiej osoby lub zapytać ją o zdanie na różne tematy. Z czasem może nabierzemy pewności by rozmawiać swobodnie lub zaproponować  spotkanie po lekcjach?
  • Zwykle zbliżamy się i zaprzyjaźniamy z osobami, z którymi coś nas łączy. Może tak się stać gdy rozwijamy nasze zainteresowania i robimy to co lubimy np. dołączając do kół zainteresowań, chodząc na zajęcia pozalekcyjne czy do klubu sportowego. Możemy wtedy spotkać na swojej drodze osoby, które podzielają nasze hobby i dzięki temu może być nam łatwiej kogoś poznać.
  • Gdy czujemy, że nie możemy się odnaleźć w klasie i trudno jest nam samemu zrobić pierwszy krok możemy porozmawiać o tym z wychowawcą lub pedagogiem szkolnym i zastanowić się nad rozwiązaniem. Wspólnie możecie pomyśleć  na jakie działania czujesz się gotowy. Wychowawca lub pedagog mają też dużo możliwości by zadbać o to jak czujesz się w szkole. Mogą np. zorganizować zajęcia integracyjne lub wycieczkę klasową.
  • Jeśli czujemy, że niepewność i nieśmiałość bardzo nam doskwiera, to można poszukać pomocy u psychologa. Wspólnie ze specjalistą można pracować nad tym, by czuć się dobrze i komfortowo w kontaktach z innymi.
  • Wspólnie z naszymi konsultantami również można zastanowić się nad tym, w jaki sposób do kogoś zagadać, jak zawierać nowe znajomości. Chętnie o tym porozmawiamy pod naszym bezpłatnym i anonimowym numerem 116 111.