ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Pamiętaj !

Nikt nie ma prawa nagrywać Cię, ani robić Ci zdjęć gdy sobie tego nie życzysz. Nikomu nie wolno też publikować Twoich zdjęć w Internecie bez Twojej zgody. Gdy tak się dzieje, ważne jest abyś poszukał pomocy zwracając się do zaufanych osób dorosłych.

Nagrali mnie na komórkę i śmieją się ze mnie...

Mam na imię Iza i chodzę do drugiej gimnazjum. Parę dni temu kilku chłopaków ze starszej klasy zaczęło mnie zaczepiać i wyśmiewać w szkole. Potem okazało się, że dziewczyna z mojej klasy, nagrała mnie na komórkę jak się przebierałam na wf i dała im to. Jestem na nią wściekła i potwornie się boję, że to nagranie rozejdzie się po szkole. Od dwóch dni zrywam się z lekcji z moją przyjaciółką. Wczoraj powiedziała mi żebym do was napisała. Błagam, co mam robić?!


Zespół 116 111 odpowiada:

Cześć Izo,
Dobrze, że do nas napisałaś, bo znalazłaś się w sytuacji, w której potrzebna jest Ci pomoc osób dorosłych. Rozumiemy, że jesteś zła na koleżankę za to, że Cię nagrała. Obawiasz się też rozpowszechnienia tego filmu.

Masz prawo czuć złość i skrępowanie

Napisałaś, że koledzy, którzy mają nagranie zachowują się wobec Ciebie nieprzyjemnie. Wyobrażamy sobie, że pewnie jesteś na nich zła, z tego powodu, że Ci dokuczają. Jednocześnie możesz czuć się skrępowana tym, że widzieli jak się rozbierasz. W takiej trudnej sytuacji bardzo ważne jest wsparcie bliskiej osoby. To dobrze, że masz przyjaciółkę, która Ci pomaga. Ważne jest również, żeby ktoś dorosły dowiedział się o tym co się wydarzyło. Może to być rodzic, wychowawca, lub pedagog szkolny.

Masz prawo bronić się przed cyberprzemocą

Izo, nikt nie ma prawa nagrywać drugiej osoby bez jej zgody, a zwłaszcza w sytuacji intymnej. Zachęcamy Cię do kontaktu z naszym telefonem - dzowniąc pod numer 116 111, pisząc kolejną wiadomość lub wchodząc na czat na naszej stronie w zakładce BEZPIECZEŃSTWO ONLINE. Twoi rodzice mogą skontaktować się z zaprzyjaźnionym z nami zespołem Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100. Konsultanci tego telefonu pomagają osobom, które dotknęła cyberprzemoc, czyli stosowanie przemocy przy użyciu Internetu lub telefonów komórkowych. Zespół telefonu 800 100 100 dyżuruje od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-18.00.

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111