ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Moi rodzice się rozwodzą, nie chcę ich stracić.


Rodzice chcą się rozwieść. Tęsknie za tatą.

Moi rodzice się rozwodzą. Niedawno tata wyprowadził się i mieszka w innym końcu miasta. Mnie i mojemu bratu nie wolno odwiedzać taty. Kiedy tego chcemy, mama mówi, że się nie zgadza. Wiem, że gdybym pojechała do taty bez zgody mamy, byłoby jej bardzo przykro. Z drugiej strony tęsknię za tatą i wiem, że on też chce się z nami spotkać. Kiedyś, gdy do nas przyjechał wybuchła wielka awantura. Rodzice krzyczeli na siebie, a ja siedziałam w swoim pokoju. Nie chciałam tego słuchać, płakałam i chciało mi się krzyczeć. Mój brat stara się tym nie przejmować, ale ja tak nie umiem. Ostatnio w szkole dostałam jedynkę, bo nie mogłam się niczego nauczyć. Strasznie mi smutno. Mimo tego kocham i mamę, i tatę? Nie wiem co robić, żeby żadnego z nich nie stracić.

Zespół 116 111 odpowiada:

Witaj,
Napisałaś nam, że przeżywasz wiele emocji związanych z rozwodem rodziców. Rozumiemy, że w takiej sytuacji może być Ci trudno jednocześnie utrzymywać bliski kontakt z obojgiem rodziców. Wyobrażamy sobie, że możesz czuć się "rozdarta" pomiędzy nimi.

Co możesz teraz czuć?

W sytuacji, gdy rodzice się rozwodzą dzieci często odczuwają smutek. Mogą też odczuwać złość na mamę i tatę za to, że postanowili się rozwieść. Nie ma nic dziwnego w tym, że często masz ochotę płakać i krzyczeć. W takich momentach dużo lepiej jest wyrażać swoje uczucia, zamiast kryć je w sobie. Bardzo ważne jest to, żebyś mogła rozmawiać o tym co czujesz, w związku z rozwodem, z rodzeństwem i rodzicami.
Piszesz, że kochasz oboje rodziców i chcesz spotykać się z tatą, a mama na to nie pozwala.

Z kim możesz o tym porozmawiać ?

Zastanawiamy się czy mówiłaś mamie o tym, co czujesz kiedy zabrania Ci tego kontaktu. Warto, żebyś porozmawiała z nią na spokojnie i powiedziała jak ważne są dla Ciebie spotkania z tatą. To naturalne, że chcesz i potrzebujesz kontaktu z obojgiem rodziców. Nawet, kiedy podjęli oni decyzję o rozwodzie, Ty wciąż możesz chcieć widywać się i spędzać czas z obojgiem z nich. Myślimy, że ważne jest abyś mogła o swojej sytuacji porozmawiać jeszcze z jakąś zaufaną soboą, np. babcią lub ciocią. Taka rozmowa może sprawić, że poczujesz się lepiej. Być może osoba ta pomoże Ci także porozmawiać z mamą.

Zadzwoń do nas

Zachęcamy Cię do kontaktu telefonicznego z nami, będziesz mogła opowiedzieć nam więcej o swoich uczuciach. Razem zastanowilibyśmy się jak mogłabyś odnaleźć się w nowej sytuacji rodzinnej.
Pozdrawiamy,
Zespół 116 111