ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Pamiętaj !

To dorosły postępuje niewłaściwie wykorzystując swoją przewagę. Młoda osoba, uwikłana w kontakt z dorosłym, który ją wykorzystuje, jest wobec całej sytuacji bezbronna. Ważne, żeby pamiętać, że to dorosły, który angażuje się w kontakty seksualne z młodą osobą, ponosi całą odpowiedzialność za tą sytuację.

Koleżanka spotkała się ze starszym mężczyzną, teraz ma kłopoty

Moja przyjaciółka zwierzyła mi się z poważnego kłopotu. Powiedziała, że dwa razy spotkała się z dorosłym facetem. Raz on dotykał ją w miejscach intymnych, a raz ona jego. Kupił jej za to "prezenty" - kosmetyki i fajne jeansy. Ona nie chce się już z nim spotykać, ale on do niej wydzwania i mówi np., żeby nie była śmieszna i dziecinna. Wciąż namawia ją na kolejne spotkania. Ona boi się, że jak odmówi, to ten facet się od niej nie odczepi i wszyscy się dowiedzą o tych spotkaniach. Nie wiem jak jej pomóc się z tego wyplątać.


Zespół 116 111 odpowiada:

Witaj,

Napisałaś, że Twoja koleżanka spotykała się z mężczyzną, który w zamian za kontakty seksualne kupował jej "prezenty". Teraz chciałaby przerwać tą sytuację, ale boi się, jak ten mężczyzna zareaguje na jej stanowczą odmowę.

Dorosły wykorzystał swoją przewagę

Zdarza się, że dorosły kupuje osobie niepełnoletniej różne rzeczy (może je nazywać "prezentami") lub daje pieniądze, żeby zachęcić ją do kontaktów seksualnych. Dorosły wykorzystuje w ten sposób młodą osobę - manipuluje nią, by zaspokoić swoje potrzeby. Sytuacja może wydawać się pozornie niegroźna, młode osoby często myślą, że mogą wycofać się z niej w każdej chwili. Prawda jest jednak taka, że dorosły wykorzystuje przewagę wieku, doświadczenia, przewagę finansową. Przez to młode osoby często orientują się, w jak trudnej znalazły się sytuacji dopiero po pewnym czasie, np. kiedy chcą ją przerwać.

Często może być trudno przerwać taką sytuację. Można mieć obawy o to co zrobi dorosły, np. czy ujawni komuś to, co się stało. Może pojawiać się wstyd czy lęk.

Co można zrobić:

To ważne aby osoby w sytuacji takiej, w jakiej znalazła się Twoja koleżanka, mogły opowiedzieć co je spotkało. Gdy ujawnia się taką historię może to być nieprzyjemne i krępujące. Jednak dzięki powiedzeniu o tym można uzyskać pomoc i poradzić sobie z takim doświadczeniem. Zastanawiamy się czy Twoja koleżanka ma kogoś dorosłego, do kogo mogłaby się zwrócić? Wydaje nam się ważne, by mimo obaw zdecydowała się na rozmowę. To może przynieść jej ulgę, a dorośli mogą ochronić ją przed kontaktami z tym mężczyzną. Może wspólnie mogłybyście porozmawiać z rodzicami, nauczycielem, czy pedagogiem?

Koleżanka może także zadzwonić do nas. Czasem anonimowa rozmowa pomaga się otworzyć. Dzięki temu można zrobić pierwszy krok, by uzyskać pomoc.

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111