ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Pamiętaj!

Trudności w nauce nie świadczą o tym, że jesteś niezdolny/a. Każdy uczy się w swoim tempie.  Każdy ma też przedmioty, z których radzi sobie lepiej i takie, które idą mu gorzej. To naturalne. Są też różne sposoby nauki, które warto wypróbować i wybrać ten odpowiedni dla siebie.

Kłopoty z nauką


Kłopoty w nauce mogą pojawiać się z różnych powodów. Czasami możesz nie zrozumieć tego, co jest na lekcji. Możesz mieć kłopot ze zrozumieniem zadania domowego. Taka sytuacja może powodować duży stres i rozdrażnienie. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że martwiłeś/aś się z powodu nadchodzącej klasówki? Czy miałeś/aś trudności ze zrozumieniem materiału lub nie mogłeś/są skupić się na lekcji?

Dlaczego nauka idzie mi gorzej niż innym?

 

Przyczyn trudności w nauce może być wiele.  Być może powodem Twoich niepowodzeń jest:

  • Zmęczenie
  • Stres
  • Niezrozumienie omawianego materiału
  • Stan zdrowia
  • Nastrój
  • Relacje z rówieśnikami
  • Atmosfera w szkole/domu

Jak sobie z tym poradzić?

Odrabianie pracy domowej, czy nauka mogą być bardzo stresujące. Kiedy jesteś zaniepokojony, martwisz się, nauka może być szczególnie trudna.  Jednym z powodów stresu przy odrabianiu lekcji może być to, że nie rozumiesz zadania. Poproś kogoś o pomoc. Porozmawiaj z nauczycielem o tym, czego nie rozumiesz. Jeżeli nie chcesz pytać przy wszystkich w klasie, porozmawiaj z nauczycielem sam na sam. Pamiętaj, że nauczyciel może pomóc Ci zrozumieć to, z czym masz kłopoty. Możesz również spróbować poprosić o pomoc kogoś z Twoich kolegów/koleżanek. Pamiętaj, że wspólna nauka może pomóc w przyswajaniu trudnego materiału.

Porozmawiaj ze swoimi rodzicami lub nauczycielem, kiedy będziesz miał kłopoty, być może razem uda Wam się ustalić, co możesz jeszcze zrobić, żeby nauka szła Ci lepiej.