ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Jak zadbać o zdrowie w czasie epidemii i gdzie szukać pomocy ?

Jak dbać o swoje zdrowie w czasie epidemii i gdzie szukać pomocy? 

Rzeczywistość spłatała nam figle i sporo się pozmieniało. Wielu z Was może czuć się w tym czasie, pełnym wyjątkowych okoliczności, zagubionym, zdezorientowanym, przestraszonym, a może zdenerwowanym, rozżalonym, przygnębionym. To zupełnie naturalne i zrozumiałe, że teraz dużo się w Was dzieje i nie na wszystko macie zgodę. Może być jeszcze intensywniej niż do tej pory, może być trudniej, możecie czuć, że niełatwo to znieść. Jak jednak nie utonąć w gąszczu napływających zewsząd coraz to nowych, nierzadko niekorzystnych informacji i zadbać o siebie? Mamy dla Was kilka propozycji, które wesprą Wasze zdrowie psychiczne, tak aby możliwie bezpiecznie przetrwać czas w ramach #zostanwdomu. 

Pierwszym krokiem, który może być dobrą prewencją przed błędnym kołem zmartwień, lęków i czasami niepotrzebnego strachu jest ograniczenie czytania, słuchania, oglądania doniesień medialnych na temat obecnej sytuacji. Dobrze jest orientować się w bieżących wydarzeniach, ale źródła, z których korzystacie mają duże znaczenie. Starajcie się wybierać strony, programy czy profile społecznościowe, z których otrzymacie wyłącznie rzetelne i sprawdzone informacje. Krótkie komunikaty, pozbawione nadmiaru emocji – za to pełne wartościowych treści, będą wystarczające, żebyście znali aktualności na tyle, na ile to potrzebne. Na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdziecie wszystko, co warto wiedzieć, żeby być na bieżąco. Co równie ważne, dobrze jest wyznaczyć sobie określony czas na sprawdzanie wiadomości, np. raz lub dwa razy w ciągu dnia, o tych samych, stałych porach. Pozwoli to Wam na zachowanie spokoju, zminimalizowanie stresu i nie myślenie w kółko o jednym i tym samym. Mimo, że wszystko zmienia się teraz bardzo dynamicznie, nie wniesie to do Waszego życia niczego dobrego, jeśli co chwilę będziecie odświeżać strony w poszukiwaniu kolejnych, często fałszywych newsów. Umiar i rozwaga będą teraz naprawdę wspierające.  

Drugim krokiem, który może przybliżyć Was do lepszego samopoczucia jest trzymanie się swojego stałego schematu dnia. Oczywiście warunki znacząco uległy zmianie, niemniej zachowanie swojego rytmu, odzwierciedlenie go w nieco zmienionej formie, może być bardzo pomocne i chroniące przed narastającą frustracją, poczuciem pustki czy marazmu. Wstańcie rano, zjedzcie śniadanie, ubierzcie się, przygotujcie się tak, jak to zwykle robicie i przystąpcie do swoich obowiązków, ale… nie zapominajcie też o przyjemnościach i przerwach podczas zadań, które czekają Was danego dnia. Nie rezygnujcie ze swoich pasji i ulubionych aktywności – nie możecie teraz chodzić na zajęcia dodatkowe, ale jest więcej niż pewne, że ktoś już wymyślił jakąś alternatywną formę online realizowania różnego rodzaju hobby. Korzystajcie z platform, gdzie możecie nadal być w kontakcie z tym, co sprawia, że naprawdę chce Wam się zacząć kolejny, z pozoru bardzo podobny dzień J Zerknijcie np. na https://pl.khanacademy.org/ lub https://www.squla.pl/ i wybierzcie coś dla siebie. Wasza szkoła realizuje e-lekcje i zastanawiacie się co teraz? Jeśli to Was dotyczy, to pewnie głowicie się nad tym jak skutecznie uczyć się z domu? Zadbajcie o porządek, wyciszcie telefon, przewietrzcie pokój, pijcie dużo wody, nie zapominajcie o pożywnych, zdrowych posiłkach. Poproście domowników o szanowanie Waszych potrzeb – możecie wywiesić nawet kartkę na drzwiach swojego pokoju, na której poinformujecie na czym Wam teraz zależy. Odchodźcie od biurka, żeby trochę się poruszać, kontaktujcie się między lekcjami ze swoimi znajomymi, tak jakbyście spędzali szkolną przerwę i pogadajcie o czymś, co Was odciąża lub jeśli chcecie podzielcie się Waszymi przeżyciami, a być może łatwiej będzie dostrzec, że nie jesteście w tym sami – wszystkich nas spotkała teraz ta sama sytuacja. Kiedy spojrzysz trochę szerzej na to, co się aktualnie dzieje, może się okazać, że inni ludzie przeżywają to podobnie i każdy z nas na swój sposób potrzebuje teraz wsparcia. Jesteśmy w tym razem J  

 

Trzeci krok to już prawie jak półmaraton! I rzeczywiście będzie on duży. Pandemia COVID-19 nie oznacza, że nagle zniknęły wszystkie inne choroby i zmartwienia, które mogły Wam do tej pory towarzyszyć, dlatego zadbanie o stały kontakt z psychologiem, psychoterapeutą czy psychiatrą jest teraz równie ważne, jak wcześniej. Wielu specjalistów przeniosło swoje usługi do przestrzeni online i jeśli tylko czujesz, że potrzebujesz takiego kontaktu lub chcesz go kontynuować pomimo tego, co dzieje się obecnie na świecie, to zdecydowanie warto to robić. Jeżeli macie osoby, które towarzyszą Wam w Waszych trudnościach, to zapytajcie czy teraz możecie rozmawiać online poprzez różnego rodzaju komunikatory lub po prostu przez telefon. Warto też sprawdzić w swojej szkole czy pedagog lub psycholog są nadal dostępni i mogą zapewnić wsparcie również teraz, podobnie – w jakiejś formie online lub telefonicznej. W sytuacji, kiedy poszukanie takiej formy wsparcia jest to dla Was na ten moment za dużo, to spróbujcie poprosić swojego rodzica, opiekuna, nauczyciela, wychowawcę lub dobrego, życzliwego dla Was dorosłego o bycie w tym z Wami, o wykonanie tego kroku za Was. Mimo, że obowiązki rodziców również uległy teraz zmianie, to pamiętajcie, że nadal ich zadaniem jest zapewnić Wam wsparcie i bezpieczeństwo, nie wahajcie się czy to dobry moment na to, aby o nie poprosić. Po całym dniu obowiązków może wspólna wieczorna rozmowa będzie mogła dać Wam potrzebną bliskość. Uważna obecność bliskich nam osób, jeśli tylko jest możliwa, może wnieść wiele dobrego.  

Wiemy, że dzwonicie i piszecie do nas z różnych zakątków Polski, dlatego pomocną może okazać się ta lista specjalistów przygotowana specjalnie na zaistniałą okoliczność: http://ptpp.pl/terapeuci-oferujacy-wsparcie/. Podzielcie się nią z dorosłymi osobami, które będą pomagać Wam szukać wsparcia. Pomoc jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich.  

Młodszych z Was zachęcamy do obejrzenia tego krótkiego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM. To piękna animacja stworzona specjalnie z myślą o dzieciach, które chciałyby zrozumieć o co chodzi w tym wszystkim, co się teraz dzieje na świecie. Dla młodzieży polecamy dwa adresy, pod którymi możecie dowiedzieć się od Waszych rówieśników, jak radzić sobie z trudnościami, poznać opinie różnych ekspertów, poczytać historie innych osób, znaleźć interesujące źródła, które mogą Was wesprzeć lub po prostu pogadać, pobyć razem, poczuć zrozumienie. To właśnie poczucie wspólnoty może pomóc przetrwać Wam ten wymagający czas.  

Zerknijcie na fb Nastoletni Azyl (https://www.facebook.com/nastoletniazyl/) i fb It Matters (https://www.facebook.com/itmatterszwzt). Prowadzące te profile osoby mają dużą otwartość na wzajemny kontakt i może okaże się to też coś wartościowego dla Was. A może zdecydujecie się pisać dziennik czy pamiętnik z tego okresu? Przelewanie myśli na papier wzmacnia poczucie panowania nad sytuacją, na czym wszystkim nam teraz zależy. Może przynieść Wam to ukojenie i pozwoli trochę uporządkować w głowie.  

Możecie też dzwonić na numer Infolinii Rzecznika Praw Pacjenta 800 190 590 od poniedziałku do piątku w godz.8.00-18.00, gdzie uzyskacie wszystkie niezbędne informacje dotyczące działania Centrów Zdrowia Psychicznego, w których nadal dyżurują pielęgniarki psychiatryczne, psychologowie, psychoterapeuci i lekarze. Numery telefonów do poszczególnych Punktów Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych znajdziecie na tej stronie: https://czp.org.pl/, a w stanach zaostrzonego kryzysu swojego lub bliskiej osoby zgłaszajcie się dzwoniąc na numer alarmowy 112, aby zapewnić szybką pomoc – wezwać pogotowie lub zgłosić się na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego.  

Pamiętajcie, że my stale jesteśmy dla Was dostępni przez całą dobę – dzwońcie i piszcie, postaramy się pomóc. Trzymajcie się, jesteśmy z Wami <3