ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Jak radzić sobie ze stresem na klasówkach?

Okropnie się denerwuję na sprawdzianach...

Chodzę do gimnazjum i mam raczej przeciętne oceny. Z tych przedmiotów, które lubię, to nawet mam piątki. Niestety, często dopada mnie stres. Zwykle zaczyna się już kilka dni przed klasówką. Potem jest coraz gorzej, a na samej klasówce mam totalną pustkę w głowie i nie wiem, co pisać ani która odpowiedź jest dobra. Wydaje mi się, że tylko ja tak mam i że inni super sobie radzą. Nie wiem jak ja napiszę egzamin gimnazjalny. 

Zespół 116 111 odpowiada:

Rozumiemy, że jesteś zadowolony ze swoich wyników w nauce. Problem pojawia się jednak przy sprawdzianach, gdy zaczynasz się denerwować. Domyślamy się, że możesz obawiać się, co będzie, jeśli nie napiszesz dobrze sprawdzianu. Może być Ci wtedy trudno zebrać myśli i skupić się na zadaniach.

Niewielki stres jest całkiem naturalny

To normalne, że stresujemy się w sytuacjach, w których jesteśmy oceniani, np. w czasie klasówek czy sprawdzianów. Odrobina stresu może być pomocna, by zabrać się do pracy. Jeśli jednak ten stres nie mobilizuje nas do działania, tylko przeszkadza - to sygnał, że jest zbyt silny. Może to być dla Ciebie nieprzyjemne i możesz czuć się w takich chwilach bezradny.

Co może Ci pomóc

Bywa, że pomocne mogą się okazać najprostsze sposoby, takie jak oddychanie, liczenie do dziesięciu czy mówienie sobie czegoś kojącego w myślach. Warto też skoncentrować się na zadaniu - pomyśleć od czego mogę zacząć, jak zwykle rozwiązuję podobne ćwiczenia, a na bok odłożyć myśli o tym - co będzie, jeśli mi się nie uda. Na każdego może działać coś innego, dlatego warto wypróbować różne pomysły. Z czasem mogą one działać coraz lepiej.

Można też o takich sytuacjach rozmawiać ze znajomymi i bliskimi osobami, np. z rodzicami. To zwykle pozwala poczuć ulgę i poukładać myśli. Pomocne może okazać się też spotkanie z psychologiem, podczas którego mógłbyś lepiej zrozumieć, co sprawia że tak bardzo się denerwujesz, i nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem.

Zadbaj o siebie

Pamiętaj też, że na egzaminach ważne jest Twoje samopoczucie oraz to czy, jesteś wypoczęty. Dobrze więc przed klasówką zadbać o to, żeby nie być zmęczonym i spędzić parę chwil na czymś przyjemnym.

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111