ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Jak powiedzieć rodzicom o gorszych ocenach?

Witam, mam 16 lat i nie wiem co mam zrobić! Chodzę do dobrego liceum i na półrocze będę mieć dwóję z fizyki i 4 trójki z innych przedmiotów. Zawsze miałem lepsze stopnie. Bardzo boję się o tym powiedzieć rodzicom, co mam zrobić?

Zespół 116 111 odpowiada:

Witaj,

Rozumiemy, że obawiasz się powiedzieć rodzicom o gorszych ocenach na półrocze. Wydaje nam się, że strach, który odczuwasz, może wynikać z tego, że pierwszy raz znalazłeś się
w takiej sytuacji. Dobrze, że do nas napisałeś.

Słabsze oceny mogą zdarzyć się każdemu

Pamiętaj, że często po zmianie szkoły (przejście z gimnazjum do liceum), może trochę gorzej iść w nauce. Spadek formy może zdarzyć się każdemu. Warto powiedzieć o tym swoim rodzicom. Zastanawiamy się jakie masz stopnie z innych przedmiotów.  Domyślamy się, że z wieloma przedmiotami nadal idzie Ci dobrze. Czy myślisz, że rodzice to docenią ?

Powiedz rodzicom o swoich uczuciach i oczekiwaniach

Ważne jest, żebyś opowiadając o swoich trudnościach, powiedział rodzicom jak się teraz czujesz. Naturalne jest, że w takiej sytuacji możesz czuć obawy, ale także smutek i zawód z powodu gorszych stopni. Być może oczekujesz też od rodziców wsparcia i pomocy w poprawianiu ocen. Jeśli tak jest, to również warto im o tym powiedzieć. Gdy porozmawiasz szczerze z rodzicami, może uda się wam znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Pamiętaj, że rodzice mogą być zaskoczeni kilkoma słabszymi ocenami. Trudno nam jednak przewidzieć jak się zachowają. Pewnie będzie to trudna sytuacja, ale warto próbować zachować spokój i postarać się o szczerą rozmowę. Możesz napisać lub zadzwonić i opowiedzieć nam, jak Ci poszło.

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111