ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Jak poradzić sobie w nowej szkole?

Martwię się, czy dam sobie radę w nowej szkole. Teraz mam bardzo fajną klasę i nauczycieli, a w gimnazjum nas rozdzielą. Wolałbym, żeby zostało tak, jak jest, ale nic nie mogę poradzić! Słyszałem, że w gimnazjum jest ciężko, że dużo nauki i że starsi bardzo dokuczają. Boję się i nie wiem, czy sobie poradzę. Najchętniej to zatrzymałbym czas.


Zespół 116 111 odpowiada:

Martwisz się, jak ułoży Ci się w nowej szkole, do której idziesz od września. Rozumiemy, że obawiasz się dokuczania i tego, że w gimnazjum może być trudniej poradzić sobie z nauką.

Zmiany czesto budzą w nas wątpliwości i obawy:

To naturalne, bo do końca nie wiemy, jak będzie w nowym miejscu i co nas spotka w nieznanej sytuacji. W miejscach, do których jesteśmy przyzwyczajeni, możemy czuć się bezpieczni, bo wiele osób i rzeczy jest nam znajomych.

Zwykle jest jednak tak, że zmiany są potrzebne i dobre. Dzięki nim możemy poznać coś nowego, nauczyć się czegoś. Tak może być również w przypadku zmiany szkoły. Gimnazjum to nie tylko dużo nauki i stres. To także szansa na nowe przyjaźnie, zdobywanie nowych umiejętności, a może nowych zainteresowań. Oczywiście może być tak, że aby oswoić się z nowym miejscem i poczuć w nim dobrze i swobodnie, potrzeba czasu. Warto spróbować przypomnieć sobie, jak było, gdy szedłeś do szkoły, w której aktualnie się uczysz. Być może teraz będzie podobnie?

Co jeszcze możesz zrobić:

Warto zastanowić się, co pomogłoby Ci poradzić sobie ze zdenerwowaniem związanym ze zmianą szkoły. Może mógłbyś porozmawiać o tym z koleżankami i kolegami i zapytać, jak oni radzą sobie w tej sytuacji? Może trafisz do jednej szkoły i klasy z kimś, kogo już znasz, i dzięki temu będzie Ci raźniej? Warto porozmawiać o tym z rodzicami - powiedzieć im o tym, czym się denerwujesz i porozmawiać o nowej szkole. A może moglibyście razem dowiedzieć się, do jakiej szkoły trafisz i jak w niej jest? Często jest też tak, że gdy możemy dowiedzieć się czegoś o nowym miejscu lub np. pójść je zobaczyć, to trochę mniej się obawiamy.

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111