ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Pamiętaj !

To że któreś z Twoich rodziców pije, nie jest Twoją winą. Masz prawo prosić o pomoc innych i rozmawiać o problemie z kimś zaufanym. Szukanie pomocy to próba poradzenia sobie z problemem, który dotyczy także Ciebie.

Gdy rodzic pije alkohol

Każda rodzina jest inna, tworzą ją różni ludzie, którzy w zróżnicowany sposób funkcjonują i mają rozmaite problemy. Czasami zdarza się tak, że jedno z rodziców pije alkohol. Jeśli jedna osoba w rodzinie ma problem z alkoholem, to ten problem dotyczy całej rodziny: drugiego rodzica i dzieci. Alkohol może przeszkadzać we wspólnym spędzaniu czasu i różnych zajęciach, rozmowach.

Twoje uczucia

Naturalnym jest, że gdy Twoja mama lub tata pije alkohol możesz czuć:

  • złość 
  • strach
  • smutek
  • wstyd

Atmosfera w domu, gdzie pojawia się alkohol, jest trudna. Mogą pojawiać się kłótnie i awantury. Dom przestaje być schronieniem, gdzie można opowiedzieć o różnych problemach w szkole, kłótni z koleżanką lub kolegą, czy o tym, co nas martwi. Bywają rodziny, gdzie w ogóle nie rozmawia się ze sobą, z obawy przed kolejną awanturą. Jest to trudna sytuacja i każdy z domowników stara sobie z nią poradzić na swój sposób.

Nikt nie ma prawa Cię krzywdzić!

Zdarza się, że rodzic pod wpływem alkoholu:

  • jest agresywny
  • przeklina
  • bije
  • krzyczy
  • niszczy rzeczy

 Alkoholizm jest chorobą, ale nie daje prawa aby krzywdzić innych.


Co można zrobić ?

Zrozumiałe jest to, że możesz nie wiedzieć co robić i jak się zachowywać.

Często dzieci ukrywają problem rodziców lub starają się powstrzymać ich od picia. Mogą wstydzić się za swoich rodziców. Niektóre chowają albo wyrzucają butelki z alkoholem, starają się zrobić coś, żeby rodzic nie pił. Nie jest ważne czy używają łagodnej zachęty, groźby czy nawet błagania.Próby te nie przynoszą rezultatu.

Warto wiedzieć, że dzieci nie są w stanie sprawić, aby rodzice przestali pić. Rodzic nadużywający alkoholu może zaprzestać picia, jednak potrzebuje specjalistycznej pomocy.


Porozmawiaj o problemie z zaufaną osobą dorosłą.

Na pewno warto z kimś o tym porozmawiać. Rozmowa może przynieść ulgę, a także pomóc znaleźć jakieś rozwiązanie. Warto wiedzieć że są osoby, które możesz poprosić o pomoc – np. ciocia, nauczyciel czy pedagog szkolny.

Jeśli nie wiesz kogo poprosić o pomoc, to pamiętaj, że zawsze możesz zadzwonić do nas i porozmawiać o swoim problemie. Czekamy na Twój telefon codziennie od 12 do 20. Możesz też przesłać do nas anonimową wiadomość.