ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Pamiętaj !

Spotkania z osobami poznanymi przez Internet mogą być niebezpieczne. Jeżeli ktoś namawia Cię na wspóżycie seksualne, ważne jest abyś powiedział o tym zaufanej osobie dorosłej !

Dorosły mężczyzna namawia moją koleżankę na seks.

Martwię się o moją koleżankę. Dowiedziałam się, że umawia się z mężczyzną, którego poznała przez Internet. Rozmawiali na czacie i on zaproponował jej spotkanie. Widzieli się już kilka razy. Byłam przy jednej rozmowie i widziałam, że on pisał jej, żeby się zgodziła uprawiać z nim seks. Martwię się o nią. Ona nie chce o tym z nikim rozmawiać i mówi, żebym się nie wtrącała. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Ps. Obie mamy 14 lat.


Zespół 116 111 odpowiada:

Witaj,

Napisałaś nam, że martwisz się o swoją koleżankę, która zaczęła się spotykać z mężczyzną poznanym przez Internet. To ważne, że zauważyłaś, że Twoja koleżanka znalazła się w niebezpiecznej sytuacji i że do nas napisałaś.

Twoja koleżanka znalazła się w niebezpiecznej sytuacji

Mężczyzna poznany w Internecie, z którym spotyka się Twoja koleżanka otwarcie namawia ją na seks. Ważne, żeby pamiętać, że współżycie seksualne z osobą poniżej 15 roku życia jest w Polsce przestępstwem. Odpowiedzialność za jego popełnienie zawsze ponosi osoba dorosła. Taka osoba często wykorzystuje przewagę wieku, życiowego doświadczenia, manipuluje dzieckiem. Może używać podstępu, robić dobre wrażenie i obiecywać różne rzeczy. Dlatego nie zawsze łatwo jest zauważyć, że chce kogoś skrzywdzić, wykorzystać. Może Twoja koleżanka nie dostrzega takiego ryzyka? Spotkania z dorosłym mężczyzną mogą wydawać się jej ciekawe i ekscytujące, może czuć się wyjątkowa i atrakcyjna. To może dodatkowo usypiać jej czujność.

Powinna dowiedzieć się o tym zaufana osoba dorosła

Dlatego bardzo ważne jest, by o znajomości koleżanki z tym mężczyzną i o jego propozycji współżycia, dowiedział się ktoś dorosły. Mogą to być rodzice Twojej koleżanki lub Twoi, nauczyciel w szkole, czy pedagog. Nawet jeśli w tej chwili Twoja koleżanka nie dostrzega zagrożenia i nie chce z nikim rozmawiać o tej znajomości.

Zastanawiamy się, czy myślałaś o rozmowie z kimś dorosłym na temat sytuacji Twojej koleżanki? Pamiętaj, że jej bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego zachęcamy Cię do tego, żebyś opowiedziała zaufanej dorosłej osobie o tym, że martwisz się o koleżankę.Co myślisz o takiej propozycji? Możecie także zadzwonić do nas.

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111