ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Czym się kierować wybierając szkołę ?

Wybór szkoły

Nadszedł czas na wybór nowej szkoły? Być może jest to pierwsza samodzielna i trudna decyzja, jaką musisz podjąć.  Jaką szkołę mam wybrać: liceum czy technikum? Co powiedzą rodzice/znajomi? Czym mam się kierować przy wyborze nowej szkoły? To pytania, jakie mogą Ci towarzyszyć przy podejmowaniu decyzji, która nie zawsze jest prosta. Szkoła ponadgimnazjalna to miejsce, w którym będziesz się przygotowywał/a do dalszego kształcenia. Warto, więc się zastanowić, jakie masz plany na przyszłość.

Jaki mam wybór?

Jest kilka rodzajów szkół ponadgimnazjalnych:

  • Liceum Ogólnokształcące
  • Technikum
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Na co mam zwrócić uwagę wybierając szkołę?

  • Już wiem, co chcę robić w przyszłości

Jeśli masz już sprecyzowane plany na przyszłość to warto na początek dowiedzieć się, jakie przedmioty będą brane pod uwagę przez uczelnie. Możesz wówczas wybrać szkołę, w której są profilowane klasy, które w odpowiedni sposób przygotują Cię do zdawania matury.  Interesują Cię studia medyczne? Poszukaj szkoły, w której jest profil biologiczno-chemiczny.  Lubisz majsterkować i naprawiać różne rzeczy? Przejrzyj ofertę Zasadniczych Szkół Zawodowych i Techników.

  • Nie wiem jeszcze, czym chcę się zajmować w przyszłości

Będąc młodą osobą, ciężko jest ostatecznie zadecydować, co chce się robić w życiu. Pamiętaj, że jeśli nie wiesz, kim chcesz zostać i tak możesz sprawdzić, do czego masz predyspozycje, co lubisz robić i w czym czujesz się dobrze.  Ważne, żebyś zastanowił/a się, jakich przedmiotów chętnie się uczysz i czym się interesujesz. Być może Twoje pasje i hobby ułatwią Ci podjęcie decyzji związanej z wyborem szkoły.

Kto może mi pomóc?

Wiele młodych osób sugeruje się opinią znajomych, szuka porady u rodziców czy nauczycieli. Warto jest porozmawiać z kimś na ten temat i rozważyć ich opinię. Pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję warto podjąć samodzielnie.

Decyzję o wyborze szkoły może pomóc Ci podjąć także pedagog szkolny lub wizyta w poradni pedagogiczno-psychologicznej.