Czym są zaburzenia odżywiania?
W okresie dorastania, kiedy ciało ulega wielu zmianom, może pojawić się poczucie niezadowolenia ze swojego wyglądu i brak akceptacji własnego ciała. Naturalne jest, że możemy porównywać swoje ciało z tym, jak wyglądają inne osoby. Konsekwencją takich emocji może być nieprawidłowy stosunek do jedzenia.
Jest wiele rodzajów zaburzeń odżywiania. Można być uzależnionym od jedzenia i wciąż się objadać, np. gdy jest się pod wpływem stresu. Można również być uzależnionym tylko od zdrowej żywności i odmawiać sobie innych pokarmów. Niepokojące jest, gdy wciąż się ważysz, liczysz kalorie, obsesyjnie unikasz niezdrowych pokarmów, konserwantów i za dużo ćwiczysz z lęku przed otyłością. Najczęstszymi zaburzeniami odżywiania, bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia są, jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa) oraz żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa).
Zaburzenia odżywiania mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a czasem i życia. Dlatego – jeśli zauważysz niepokojące objawy u siebie, lub kogoś bliskiego – warto powiedzieć o tym osobom dorosłym. Zwykle niezbędna jest pomoc specjalisty – psychologa, a często lekarza psychiatry. Dosyć często zdarza się, że osoba, która cierpi z powodu zaburzeń odżywania, zaprzecza temu problemowi lub stara się go ukryć przed innymi. Dlatego nieraz trudno jest jej pomóc.
Zaburzenia odżywiania mają różne objawy, których dokładniejszy opis znajdziesz w poszczególnych artykułach. Poniżej zamieszczamy tylko krótką listę „sygnałów alarmowych” – tego, na co warto zwrócić uwagę u siebie samego i u bliskich
Niepokojące sygnały:
- nadmierne koncentrowanie uwagi na jedzeniu,
- ciągłe liczenie kalorii,
- stałe kontrolowanie swojej wagi,
- istotne zmiany wagi ciała (utrata masy ciała, lub tycie, albo naprzemiennie),
- bardzo silna koncentracja na swoim wyglądzie,
- nadmiar ćwiczeń fizycznych,
- unikanie posiłków, niejedzenie w towarzystwie innych osób,
- prowokowanie wymiotów po jedzeniu,
- stosowanie środków przeczyszczających.
To ważne, by w porę sięgnąć po pomoc. Dlatego jeśli niepokoisz się o zdrowie swoje lub bliskiej osoby – zadzwoń do nas. Wspólnie poszukamy miejsca i osób, które będą mogły pomóc.