ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Czym jest masturbacja?

 

Kiedy zdarza Ci się samemu/samej dotykać swoich miejsc intymnych w sposób sprawiający dużą przyjemność, jest to masturbacja. Najczęściej takie dotykanie własnego ciała ma prowadzić do orgazmu, czyli do silnego uczucia rozkoszy, pojawiającego się również podczas współżycia.

Z jakiego powodu niektórzy się masturbują?

Chęć rozładowania napięcia seksualnego może pojawiać się w sposób naturalny w kolejnych etapach rozwoju fizycznego i psychicznego człowieka, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Podczas masturbacji człowiek poznaje swoje ciało. Dowiaduje się co sprawia mu przyjemność i jak chce być dotykany/a przez partnera/partnerkę. Masturbują się zarówno chłopcy, jak i dziewczyny. Nie każdy jednak musi mieć potrzebę dotykania własnego ciała; jeśli np. Ty się nie masturbujesz, a Twoi koledzy/koleżanki tak, to to oczywiście jest w porządku.

Czy masturbacja może być problemem?

Wokół masturbacji istnieje wiele mitów. Większość z nich ma niewiele wspólnego z prawdą. Masturbacja na ogół nie niesie ze sobą przykrych konsekwencji w przyszłości. Istnieją jednak wyjątki, gdy masturbacja zaczyna być problemem:

 - kiedy masturbacja utrudnia realizację innych aktywności. Oznacza to, że z jej powodu ktoś zaczyna zaniedbywać kontakty towarzyskie czy własne zainteresowania.

- gdy osoba masturbuje się nie tylko po to, żeby rozładować napięcie seksualne, ale też po to, żeby zapomnieć o samotności, z nudów, lub żeby poradzić sobie ze złością i innymi przykrymi uczuciami.

Z reguły taka ucieczka przed problemami nie jest świadoma. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zastanowić się, czy masturbacja nie stała się sposobem na wszystkie nieprzyjemne uczucia i spróbować znaleźć inne metody na rozładowanie tych emocji.

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej na ten temat?

Jeśli chciałbyś/chciałabyś porozmawiać z konsultantami telefonu zaufania na temat dojrzewania, zmian w swoim ciele, masturbacji lub na jakikolwiek inny temat, zawsze możesz zadzwonić pod numer 116111. Możesz się również skontaktować się z nami mailowo, za pośrednictwem naszej strony Internetowej.