ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Bardzo trudno jest samemu przestać rozładowywać emocje poprzez autoagresję. Takie zachowanie łatwo przeradza się w niebezpieczny nawyk. Dlatego ważne, by w porę zwrócić się po pomoc. Wsparciem moga być bliskie osoby, ale często potrzebna jest też pomoc specjalisty - np. psychologa.

Czym jest autoagresja

 

O autoagresji mówimy wtedy, gdy ktoś celowo kaleczy się lub zadaje sobie ból w inny sposób. Sposobów okaleczania się jest wiele; może być to cięcie się, przypalanie, drapanie do krwi, wyrywanie włosów, kłucie, obijanie się o twarde przedmioty, gryzienie.
   

Jakie są przyczyny autoagresji:

  • zwykle powodem jest chęć rozładowania negatywnych emocji, strachu lub złości.
  • autoagresja najczęściej pojawia się wtedy, gdy ktoś nie ma osoby, do której mógłby zwrócić się ze swoimi problemami i zamiast mówić o swoich przykrych uczuciach rozładowuje je przez robienie sobie krzywdy.
  • często autoagresja pojawia się razem z zaburzeniami odżywiania (bulimią lub anoreksją), z nadużywaniem alkoholu lub uzależnieniem od narkotyków.
       

Autoagresja to coraz częstszy i niebezpieczny problem wśród nastolatków. Łatwo można się uzależnić od kaleczenia własnego ciała. Konsekwencją ranienia się może być zakażenie rany lub szpecące blizny.

Poszukaj wsparcia

Jeśli masz problem z autoagresją lub znasz kogoś, o kogo się niepokoisz, bo zauważyłeś/łaś u tej osoby skaleczenia lub blizny, koniecznie powiedz o tym jakiemuś dorosłemu, któremu ufasz lub zadzwoń do nas. Nieważne jest, czy kaleczysz się stale, czy przytrafiło Ci się to tylko raz, koniecznie powinieneś/powinnaś zwrócić się po pomoc i wsparcie. Najważniejsze, że chcesz sobie z tym poradzić, a my postaramy się powiedzieć Ci jak.