ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Czasem myślę o tym, żeby się pociąć...

Ostatnio jakoś dziwnie się czuję. Nie radzę sobie ze swoimi problemami, ciągle jest mi smutno. Chyba nikt nie potrafi mnie zrozumieć. Próbowałam różnych rzeczy, żeby poczuć się lepiej, ale nic nie pomaga. Czasem czuję się taka nieważna. Nie pamiętam kiedy ostatnio czułam się dobrze i byłam wesoła. Słyszałam o tym, że ludzie się tną żeby poczuć się lepiej. Pomyślałam czy to byłby jakiś sposób dla mnie. Chciałam nawet spróbować ale nie miałam odwagi. Myślicie, że to może pomóc?

Zespół 116 111 odpowiada:

Napisałaś, że masz ostatnio gorsze samopoczucie i próbujesz samodzielnie znaleźć jakieś rozwiązanie, ale to się nie udaje. Czasem w życiu zdarzają się okresy, gdy czujemy się źle i gdy towarzyszą nam różne trudne emocje, np. smutek. Możemy się tak czuć wtedy, gdy mamy jakieś kłopoty, lub gdy w życiu wydarzy się jakaś nieprzyjemna sytuacja. Niezależnie od przyczyn, warto jest poszukać rozwiązania i pomocy.
 

Samookaleczanie może być niebezpieczne:

Pytasz, czy ciecie się, czyli samookaleczenie, może pomóc na Twoje samopoczucie. Niektóre osoby próbują się ciąć w sytuacjach, gdy nie radzą sobie z przykrymi uczuciami i napięciem. Ważne jednak, by pamiętać, że samookaleczenie się nie rozwiązuje kłopotów i nie poprawia trwale nastroju. Czasem pozwala na chwilowe rozładowanie emocji. Nie zmienia jednak sytuacji na lepsze i nie pomaga znaleźć rozwiązania. Samookaleczanie może być również bardzo niebezpieczne. Ważne więc, by poszukać innych, bezpiecznych sposobów.
 

Jak sobie pomóc w takiej sytuacji:

Napisałaś, że nie rozmawiasz z nikim o kłopotach, czujesz się nieważna. Przypuszczamy, że możesz czuć się osamotniona. Kiedy nie mówimy innym o naszych uczuciach rzeczywiście mogą nas nie rozumieć. Często tylko dlatego, że nie wiedzą, że mamy kłopoty. Dlatego ważne jest by dzielić się uczuciami z bliskimi osobami - przyjaciółmi, rodziną. Być może mogłabyś spróbować zwierzyć się takiej bliskiej osobie z tego, co czujesz. Dzięki temu ta osoba miałaby szansę spróbować Cię zrozumieć i poczułabyś się raźniej.

Innym rozwiązaniem jest spotkanie z psychologiem lub pedagogiem szkolnym. Wspólnie z taką osobą można poszukać przyczyny złego nastroju oraz bezpiecznych sposobów, aby sobie z nim poradzić.

Zachęcamy Cię także do rozmowy telefonicznej z naszym konsultantem. Możemy wspólnie zastanowić się nad tym, jakie mogą być przyczyny Twojego smutku oraz co mogłoby sprawić, że poczujesz się lepiej.

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111.